Mladi BEranaNapredak u promociji jezika manjina

Crna Gora napravila je određeni napredak u promociji jezika manjina, ali je, ipak, potrebno razviti politiku, koja će omogućiti adekvatnu primjenu Evropske Povelje za regionalne i manjinske jezike.

To stoji u najnovijem Izvještaju Savjeta Evrope.
Albanski ima povoljan položaj u obrazovanju, pravosuđu, administraciji, medijima, a posebno u kulturnom životu, konstatuje se u dokumentu.

Praktičnih problema nema ni u primjeni bosanskog i hrvatskog, ali romski još nema status zvaničnog i u nepovoljnoj je poziciji, poručili su iz Savjeta Evrope.
Napravljeni su važni pomaci u inkluziji Roma u crnogorsko društvo, ali je, ipak, potrebno razviti politiku, koja će omogućiti adekvatnu primjenu Evropske Povelje za regionalne i manjinske jezike.

Albanski ima povoljan položaj u obrazovanju, u pravosuđu, administraciji, medijima, a posebno u kulturnom životu, gdje je upotreba jezika za pohvalu.Moguće je dobiti i lična dokumenta na albanskom jeziku.
Imajući u vidu zajedničku lingvističku osnovu crnogorskog, srpskog, bosanskog i hrvatskog gotovo da nema praktičnih problema u vezi sa implementacijom Povelje za bosanski i hrvatski. Ipak, potrebno je snažnije promovisati kulturni identitet Bosanaca i Hrvata.