mladiBeranaNejednake šanse za rođenje

Selektivnim abortusom povrjeđuje se osnovno ljudsko pravo na jednake šanse za rođenje. Žena istovremeno narušava svoje zdravlje jer se podvrgla prekidu trudnoće rizičnom po nju i dijete, uz to čini i krivično djelo jer doprinosi populacijskoj neravnoteži, piše dnevni list Pobjeda.

Trend selektivnih abortusa u Crnoj Gori ne jenjava pa žene, u 21. vijeku, iako emancipovanije od njihovih majki i baka, žele da rode nasljednika kako bi se produžila porodična loza.

Posljedica toga je pojava na koju je ukazao Populacioni fond Ujedinjenih nacija – našoj državi 2012. godine ,,falilo“ je oko 3.000 žena!

Odnosno, prema podacima Monstata tokom posljednje dvije decenije u Crnoj Gori se u prosjeku rađalo 109 dječaka naspram 100 djevojčica.

Nauka je dokazala da je dozvoljeno odstupanje, usljed uticaja prirodnih faktora i faktora sredine, najviše tri do šest dječaka, odnosno predominacije 52 odsto muških novorođenčadi.

Statistika dalje pokazuje da je 2005. rođeno 414 dječaka više nego djevojčica, 2009. godine 552, 2014. 365, dok 2016. godine rođen 131 dječak više.

Profesorica dr Olivera Miljanović, subspecijalista medicinske i kliničke genetike kaže za Pobjedu da je riječ o ozbiljnom problemu.

“To je veliki populacijski disbalans, što rađa brojne društvene anomalije kao što su uvod u seks trafiking, trgovinu ljudima, ako gledamo mimo ugla prava rođenja”, navodi Miljanović.