Na Jazu poslije 17 časova ipak nije besplatan mobilijarNa Jazu poslije 17 časova ipak nije besplatan mobilijar

Pod crnogorskom zastavom plovi 220 jahti, od kojih je 38 u vlasništvu crnogorskih državljana, podaci su Ministarstva saobraćaja i pomorstva. Na vezovima u marini Porto Montenegro trenutno se nalaze 32 jahte pod crnogorskom zastavom, a ove godine bilo ih je ukupno 54. Nije međutim riječ o megajahtama, jer najveća “crnogorska jahta” ne prelazi 24 metra. Podaci kažu i da je u proteklih pet godina udvostručen broj registrovanih jahti u našoj državi.

Od 220 registrovanih jahti u Crnoj Gori, 180 se vodi na fizička lica, a 40 na privrednu djelatnost. Od početka godine do kraja avgusta u crnogorski registar upisano je 56 novih jahti, od kojih je 47 na fizička lica, saopšteno je iz resornog ministarstva, prenosi RTCG.
Zakonom je definisano da je “jahta plovni objekat na motorni pogon ili jedra, koji može imati više od jednog trupa, čija dužina je veća od 7 metara, a koja nije angažovana u međunarodnoj trgovini”.

Podaci govore i da u crnogorskom registru nema megajahti, jer najvaće registrovana ne prelazi 24 metra.

“Najduža jahta upisana u registar je LADY SOVEREGIN II, sa oznakom MNE 0356, i dužinom od oko 24 metar”, saopšteno je Portalu RTCG.me iz Ministarstva saobraćaja.
Vlasnici jahti koje plove pod našom zastavom su iz Rusije, Srbije, zemalja EU, Amerike, zemalja iz okruženja, dok jahtu ima 38 državljana Crne Gore.

Iz Porto Montenegra saopšteno nam je da je trenutna popunjeno 85 odsto kapaciteta te marine, dok se na vezovima u Tivtu nalaze 32 jahte pod crnogorskom zastavom.

“Ove godine pod crnogorskom zastavom imali smo 54 uplovljenja, što prema statistici znači da uživamo povjerenje crnogorske nautičke klijentele i gostiju koji uživaju u čarterovanju crnogorskih jahti”, saopšteno nam je iz Porto Montenegra.

U odnosu na proteklih pet godina, broj registrovanih jahti u Crnoj Gori je udvostručen, kažu u resornom ministarstvu. “Troškovi za upis jahte u Registar i obnovu Sertifikata iznose 30 eura po dužnom metru za jahtu na motorni pogon i višetrupnu jahtu, 20 eura po dužnom metru za jahtu na jedra”, saopšteno nam je iz Ministarstva.

Za brisanje jahte iz Registra plaća se naknada u iznosu od 20 eura.

“Za osnovni i redovni pregled plaća se naknada od sedam eura po dužnom metru jahte. Za vanredni pregled jahte plaća se naknada u iznosu od 20 odsto od cijene upisa jahte i administrativna taksa”, saopšteno je iz ministarstva.

Vlasnik jahte plaća i porez na upotrebu putničkih motornih vozila, plovnih objekata, vazduhoplova i letilica, obavezno osiguranje od odgovornosti kao i odobrenje za radio stanicu na plovilu. Registar jahti izdaje Sertifikat o registraciji jahte koji važi tri godine.