mladi beranaSonja Tomović Šundić: Njegoša kao vladara treba ostaviti u prošlosti

Prof. dr. Sonja Tomović Šundić u okviru 30. jubilarnog Barskog ljetopisa promovisala knjigu Njegoševa filozofija čovjeka, koja je nastala kao plod višegodišnjeg istraživanja pjesnikovog stvaralaštva.

Knjiga je objavljena ove godine u izdanju Biblioteke “Radosav Ljumović” i posvećena je ocu autorke, Slobodanu Tomoviću profesoru i poznatom njegošologu, koji je preminuo prošle godine.

“Čitajući njegovo djelo ne možemo pronaći jednu definiciju čovjeka, već nas Njegoš uči da ga posmatramo kao estetsko, etičko, društveno, istorijsko, umno, religijsko, metafizičko, estetsko i stvaralačko biće, jer kako kažu stihovi: čovjek sam sobom čudo sačinjava“, objasnila je Šundić, prenosi Radio Berane.

„Pokušala sam da zaokružim njegovu ključnu misao i ključnu ideju, koju sam našla u njegovoj velikoj ideji o čovjeku. Znači, čovjek je mikrokosmos, za razliku od makrokosmosa koji takođe ima svoje zakonitosti. U nama je velika tajna, te kosmičke misterije se prepliću kroz naše biće i u duhovnom i u fizičkom smislu“, kazala je Šundić.

Osvrćući se i na nedavno aktuelnu temu o Njegošu kao osporavanoj ličnosti, Šundić je istakla su da njega treba čitati na dva načina, a da pritom Njegoša kao vladara treba ostaviti u prošlosti, jer su njegove poruke iz tog domena opterećene problemima tog vremena.

„Treba citirati Njegoševe univerzalne poruke jer one predstavljaju Njegoša kao najuzvišeniju tačku, koja je pokazala naše jedinstvo sa evropskom kulturom i svjetskom baštinom“, dodala je profesorica Šundić.