mladi beranaZavršena kampanja „Mjesec zaštite od požara“

U periodu od 4. maja do 6. juna 2017. godine Direktorat za vanredne situacije MUP-a realizovao je kampanju pod nazivom „Mjesec zaštite od požara“ u svim opštinama u Crnoj Gori, koja je imala za cilj podizanje svijesti građana o smanjenju rizika od požara sa akcentom na preventivno djelovanje i zaštitu šuma od požara.

“Tokom kampanje predstavnici Direktorata za vanredne situacije MUP-a i službi zaštite i spašavanja građanima ukazivali su na važnost preventivnog djelovanja na smanjenju rizika od svih vrsta požara, kao i na značaj zaštite šuma od požara. Dijeleći letke sa bezbjednosnim uputstvima i informacijama oni su građanima približili kako se treba ponašati prije, za vrijeme i nakon požara.

Letak je dijeljen i turistima na graničnim prelazima, u hotelskim objektima i nacionalnim parkovima, a takođe distribuiran građanima i putem dnevne štampe. Pored crnogorskog, urađen je i letak na engleskom i albanskom jeziku”, saopšteno je iz MUP-a.

Građani su, kako je navedeno, pokazali zainteresovanost za usvajanje znanja o smanjenju rizika od požara, kao i o preventivnim mjerama koje sami mogu da preduzmu kako ne bi došlo do požara, a ukoliko do njega dođe – kako da se zaštite i reaguju.

U saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede i ruralnog razvoja u okviru kampanje izrađen je i poster „Zaštitimo šume od požara“ koji će u narednim danima biti postavljen u nacionalnim parkovima i na drugim mjestima sa povećanim rizikom od nastanka šumskog požara.

Za ovu svrhu urađena je i video animacija čije je distribuiranje putem društvenih mreža već počelo, a kojom se pozivaju građani da u slučaju požara pozovu nadležne službe na broj 112.

Inače, ova kampanja je realizovana u okviru „SVAROG 2017“ projekta koji Direktorat za vanredne situacije MUP-a sprovodi u saradnji sa Državnom upravom za zaštitu i spašavanje Republike Hrvatske, francuskom školom za civilnu zaštitu – ENTENTE i Regionalnim centrom za praćenje požara Republike Makedonije.

Glavni cilj projekta je jačanje regionalne i prekogranične saradnje u oblasti zaštite od požara, upoznavanje sa procedurama i funkcionisanjem Mehanizma Unije za civilnu zaštitu, testiranje i uvježbavanje standardnih operativnih procedura u slučaju požara, razmjena informacija, znanja i najbolje prakse između timova za zaštitu i spašavanje od požara.

Ukupan budžet projekta je 377.432 eura, od čega Evropska komisija pokriva 85% cjelokupnih troškova, dok je za Crnu Goru budžetom predviđeno 47.516 eura.

Projekat je sa realizacijom počeo 1. februara 2017. godine i trajaće do 31. januara 2018. godine.