Online kupovina ili ipak ne?

U svijetu u kome je internet na dlanu svake osobe koja koristi pametni telefon, tablet ili računar, sve više trgovaca nudi svoje proizvode u virtuelnom prostoru, jer time ne ograničavaju svoju ponudu na potrošače koji treba da dođu u njihov objekat kako bi kupili željeni proizvod. Ovo je privuklo pažnju sajber kriminalcima koji žele da iskoriste eventualnu nepažnju lica koja koriste pomenuti način trgovine. Situacija sa kovid infekcijom je povećala posao online prodavnicama, ekipa portala Mladi Berana provjerila je da li je to česta pojava naših sugrađana i kakvo je njihovo iskustvo.

“Sve češće se, zbog novih uslova života izazvanih koronavirusom, odlučujem da kupujem online. Bezbjednije je, jednostavnije i brže. Moram priznati da ranije nijesam bila pristalica kupovine preko interneta, samim tim jer ne mogu probati to što želim da kupim, ali sam se prilagodila i sad zapravo uživam kad mi pošiljka stigne, djeluje kao prijatno iznenađenje”, kazala je Milica.
Iako je Milica zadovoljna, takvo iskustvo nije imala Aleksandra.
“Često sam naručivala preko interneta, ali prije nekoliko mjeseci desila se neprijatna situacija. Hakeri su sa računa moje majke skinuli 200 eura. Od tada izbjegavam online kupovinu, iako je banka dio novca vratila”, ističe ona.
Online kupovina postala je hit, sa sobom nosi rizike i mane kao što su nemogućnost probanja veličina.
“Online kupovina je bila nešto što sam izbjegavala u potpunosti, makar što se odjeće i obuće tiče zbog nemogućnosti probanja. Uvijek sam birala da odem do tržnog centra ili butika. Kako nam je virus stigao i sa sobom donio određene rizike, online kupovina je postala apsolitni hit svuda. Ipak je zdravlje najbitnije, pa je tako online kupovina bolja i sigurnija opcija”, smatra Jelena.
Jedan dio naših sugrađana je ipak za onu sigurniju varijantu pa preko interneta naručuju samo kozmetiku ili stvari za kuću.
“Nijesam još uvijek probala garderobu ili obuću da naručim preko interneta, nijesam sigurna hoće li doći kao što je na slici. Naručivala sam korejsku kozmetiku i neke kućne stvarčice i sa većinom sam zadovoljna”, priča za naš portal Milena.
Zbog epidemiološke situacije radno vrijeme butika i tržnih centara je skraćeno, pa i to ima svoje breme.
“Većinom kupujem online jer tako izbjegavam velike gužve po gradu. Zadovoljna sam kako je to išlo do sada, ali zbog epidemiološke situacije se smanjilo radno vrijeme pa isporuku toga što naručim moram čekati bar nedelju dana. Roba stigne baš onako kako je i na slici stranice preko koje poručujem”, kazala je Marina.
Muški dio populacije ne voli šoping, pa im tako ovaj trend ide u prilog.
“Inače nijesam neko ko voli šoping i čekanje na kase. Online kupovina mi se čini okej makar za nas koji nijesmo za šetnje po buticima. Žene kao žene, mogu i online i u butike, njima nikad dosta šopinga”, našalio se Miloš.