Međunarodni dan ljudske solidarnosti ustanovljen je odlukom Ujedinjenih nacija 2006. godine i obilježava se svakog 20. decembra.
Solidarnost je u Milenijumskoj deklaraciji Ujedinjenih nacija identifikovana kao jedna od temeljnih vrijednosti međunarodnih odnosa u 21. vijeku, u kojoj oni koji pate ili imaju najmanje koristi zaslužuju pomoć od onih koji imaju najviše. Shodno tome, u vremenu globalizacije, razvoja informacionih tehnologija i rasta nejednakosti u svijetu, solidarnost među ljudima sve više dobija na važnosti.
Rezolucijom 57/265 Generalna skupština je 20. decembra 2002. godine osnovala Svjetski fond solidarnosti, kao povjerenički fond Programa Ujedinjenih nacija za razvoj. Njegov cilj je iskorijenjivanje siromaštva i promovisanje ljudskog i društvenog razvoja u zemljama u razvoju, posebno među najsiromašnijim segmentima njihovog stanovništva.
Međunarodni dan ljudske solidarnosti je dan za podizanje svijesti o važnosti solidarnosti, kada treba proslaviti naše jedinstvo u različitostima, dan akcije za podsticanje novih inicijativa za iskorijenjivanje siromaštva. Solidarnost je jedina mogućnost za suočavanje sa savremenim izazovima, kao što su glad, epidemija, neravnomjerna raspodjela izvora, siromaštvo.
Ljudska solidarnost ne bi trebalo da se pominje samo 20. decembra, potrebno je da se zalažemo da solidarnost ne zavisi samo od pojedinačnih aktivnosti građana, već da ona bude fundamentalna vrijednost na kojoj je naše društvo zasnovano.