Međunarodni dan volontera – 5. decembar se od 1985. godine obilježava u svijetu kao podsjećanje na dan kada je 1970. godine ostvoren Program UN za volontere. Evropa je 2011. proglasila za godinu volontera s ciljem da se u gradovima širom kontinenta organizuju razne manifestacije kako bi se podigla svijest o značaju volonterskog rada.
Vjerujući da volonterizam može promijenti brzinu i prirodu razvoja zemalja, te da predstavlja dobrobit kako za zajednicu tako i za pojedinca, svjetski lideri su u septembru 2015. godine usvojili Ciljeve održivog razvoja posebno se osvrnuvši na značaj volontiranja kao oblika borbe za njihovo ostvarenje.
Iskustvo je pokazalo da integracija volonterskih aktivnosti u nacionalne strategije razvoja doprinosi ostvarenju značajnog napretka u različitim sferama poput obrazovanja, zdravstva, mira i sigurnosti, socijalne inkluzije, da spomenemo samo neke, te je ideja rezolucije donijete u okviru Plana akcije UN za period od 2016 – 2030. godine da se u decenijama koje slijede upravo na taj način krči put promjenama i ostvarenju postavljenih ciljeva održivog razvoja zemalja.
Poseban osvrt dat je na ohrabrenje i podsticanje mladih da se aktiviraju, te načine male korake ka velikim promjenama koje bi voljeli da vide u svojoj zajednici činjeći je ne samo boljim mjestom za život, već i ovladavajući vještinama koje će doprinijeti njihovom ličnom i profesionalnom razvoju.
Put ka ostvarenju velikih promjena trnovit je i izazovan, ali vjerujemo da se upravo djelujući lokalno stvaraju iskre tih značajnih promjena na nacionalnom i globalnom nivou. Ne sumnjamo da se svako od vas ko je makar jednom volontirao sa nama slaže, a da će oni koji još uvijek nisu iskusili kako je to biti volonter, o volonterskim mogućnostima informisati još danas, te donijeti odluku da nam se pridruže i uskoro načine svoje prve korake ka ostvarenju promjena koje bi željeli da vide u svom okruženju.