Da li bi ste ikad pomislili da su ovi pejzaži iz Brazila?
Iako pomislite na pješčane plaže kada se spomene Rio de Ženeiro, ovo je ipak nešto sasvim drukčije. Da stvar bude još zanimljivija, ove pješčane dine, nalaze se malte ne na ekvatoru, tj. između dva i tri stepena južne geografske širine, a na tim širinama tipične su guste (kišne) ekvatorijalne šume.
Ove dine okružene vodom koja ispunjava interkolinske depresije, nalaze se na sjeveroistoku Brazila uz Atlantski okean, u Nacionalnom parku Lençóis Maranhenses i obuhvataju površinu od 150000 ha. Bez obzira što je ovde oskudna vegetacija i što su pejzaži pustinjski, ovde je količina padavina velika – 1200mm, dok tipične pustinje imaju ispod 250mm. Ipak postoji i sušni period, kada ova jezera (nazivaju ih i lagunama iako to po postanku nisu u potpunosti) skoro presuše.
Opravdano se možete pitati zašto ovde nisu ekvatorijalne šume i mangrove. Razlog je to što reke Parnaíba i Preguiças iz unutrašnjosti kontinenta prenose pjeskoviti materijal do okeana, a zatim ih pasati vraćaju nazad na kopno. Dine su visine i do 40m, a kao što smo već navedeno, velika količina padavina, ali i vodonepropusna osnova, dovodi do toga da na ovom prostoru javlja i najčudniji “pustinjski” pejzaž na svetu.
Izvor: Geografski kutak