“Situacija sa koronavirusom je nešto bolja, ali je još malo vremena da bi tvrdili da za sigurno ide na niže. U 18 opština imamo dobre pokazatelje da se smanjuje broj inficiranih”, kazao je direktor Instituta za javno zdravlje Boban Mugoša.
Dodao je da će se tek za sedam dana moći govoriti “da imamo trend koji pokazuje pad”.
Mugoša je rekao i da je došlo do kašnjenja u obradi rezultata.
“Imali smo problema sa informacionim sistemom, napravljeno je više analiza ali je došlo do prekida Instituta i naših servera u Fondu. Zbog nedostatka plastike imali smo problema, jer smo imali veliki broj uzoraka i došlo je do kašnjenja. Ona su smanjena na najmanju moguću mjeru za hitne slučajeve. Došlo je do kašnjenja ovih drugih, upućivanja iz ambulanti. Svakog časa očekujemo isporuku potrebnog materijala. U međuvremenu smo se nadali da će se potpisati ugovor između Fonda i privatnih ustanova ali zbog procedura nije se uspjelo”, rekao je Mugoša.
On je kazao da smo uspjeli i da sačuvamo zdravstvene kapacitete.
“Uzevši u obzir što se dešava oko nas i u Evropi, mogu reći da smo uspjeli da sačuvamo zdravstvene kapacitete da nemamo prepunjenost bolnica i da nismo morali nove da otvorimo. Za sada smo uspjeli da se izborimo sa lokalnom transmisijom. Pokazatelji su početni ali daju nadu da naniše krenemo sa krivom i da sve bolja situacija bude”, naveo je Mugoša.
“Hospitalizovano u Crnoj Gori je 240 pacijenata, 26 sa teškom kliničkom slikom i svi su životno ugroženi. 24 na neinvazivnoj a dva su na respiratoru. Obilježili smo prethodnu nedjelju posjetom eksperata iz Danske i Švedske. Podijelili su sa nama iskustva sa klinika iz kojih dolaze. Poštuju vodiče SZO kada je trijaža i liječenje pacijenata kao i mi, dali su nam određene sugestiju za upotrebu antibiotika i dobili smo podršku za neke tehničke detalje u vezi sa primjenom kiseonika i kontrolu rada flaša za kiseoikom gdje mogu da se koriste inovativni sistemi koje oni primjenjuju u koji će skorije moći da se koriste u Crnoj Gori”, kazao je doktor Kliničkog centra Sreten Kavarić, clan kriznog štaba ove ustanove.
Mugoša je kazao da mi nismo jedini u problem kada je u pitanju testiranje.
“Mi nismo jedini koji smo u problemu kada je u pitanju testiranje. Cijela je Zapadna Evropa u problemu i tamo se čeka od tri do sedam dana. Problem je plastika, isporučioci ne mogu da stignu na vrijeme da isporuče. Kapaciteti IJZ su podignuti 12 puta. Povećali smo broj radnika, ukupne kapacitete i u mašinama i u prostoru. Učinili smo sve što smo mogli da uradimo. Testirati do 900 u Crnoj Gori a sa ovim kapacitetima i mašinama koje dođu moći ćemo još više. Ali postavlja se pitanje gdje je granica i do kada ovako ići jer je ovo izuzetno skupo i zahtjevno”, kazao je on.
On je dodao da je SZO predložila uvođenje brzih testova.
“Mi smo danas 20.000 distribuirali i obučili ljude iz svih zdravstvenih ustanova tako da ćemo narednih dana krenuti sa time. Testovi će brže da se rade izlaze i pacijentima će biti dostupnija usluga. Čini mi se i ubijeđen sam da je država uradila koliko je mogla. Uvijek su želje neograničene, a resursi imaju svoje limite. Ima ona čuvena rečenica ‘nemojmo da testiramo sistem’. Molimo i kažemo – poštovanjem mjera i ponašanjem sasvim možemo da očuvamo sistem. Evo ulazimo u deveti mjesec borbe neprestane gdje su ljudi ponekoliko desetina sati angažovani i iscrpljeni”, kazao je Mugoša.
On je naveo da će se držati sistema “Semafor”a, koji su predložili Ministarstvu prosvjete.
“I dalje smatramo da je škola bezbjedno mjesto, jedino je problem visoka lokalna transmisija u zajednici, odnosno sve ono do i od škole”, objasnio je Mugoša.
Kavarić je odgovarajući na pitanje novinara kazao da je Poliklinika Kliničkog centra Crne Gore radila cijelo vrijeme za hitne slučajeva.
U naredni mjesec, prema njegovim riječima, treba je nadoknaditi 30.000 ljekarskih pregleda.
On ke kazao da Poliklinika radi od jutros za sve specijalističke procedure.
“Mogu vam reći da je odziv nikakav, do pet odsto”, kazao je Kavarić.
Mugoša je naveo da su uzeti uzorci validni jer se čuvaju na odgovarajućem temperaturama. Pojasnio je da uzorke nisu slali u Njemačku jer trebalo četiri do pet dana da dobiju rezultate, a da će za to vrijeme biti završeni u Crnoj Gori.