Svaka nedostatnost u radu na lokalnom nivou, bilo da je to nedostatak servisa za građane ili nevršenje poslova iz nadležnosti lokalne samouprave direktno utiče na kvalitet života građana ali i ukupno funkcionisanje sistema i na višim nivoima, ocijenjeno je na završnoj konferenciji “Imam pravo da znam!” koju je organizovao Centar za građansko obrazovanje (CGO).
Izvršna direktorka CGO Daliborka Uljarević, ukazala je na činjenicu da su “lokalne vlasti najbliže građanima i za očekivati bi bilo da budu i najtransparentnije.
To, kako je kazala, još uvijek nije slučaj u Crnoj Gori, pri čemu postoje značajne razlike u stepenu otvorenosti odnosno zatvorenosti lokalnih samouprava.
“Transparentnost je direktno vezana i za učinkovitost borbe protiv korupcije na lokalnom nivou, i zato mi insistiramo na dosljednoj primjeni Zakona o slobodnom pristupu informacijama, kako u dijelu pružanja informacija po zahtjevima, tako i u dijelu proaktivnosti organa da objavljuju sve informacije od javnog značaja na svojim zvaničnim prezentacijama”, zaključila je Uljarević.
Generalna direktorka Direktorata za lokalnu samoupravu u Ministarstvu javne uprave, Jadranka Vukčević, naglasila je da je “transparentnost i javnost rada lokalne samouprave zakonski propisana i strateški određena, ona je na zadovoljavajućem nivou u najvećem broju opština, sve lokalne samouprave imaju svoje sajtove na kojima postavljaju odluke i druge akte kojima se unapređuju pitanja od neposrednog interesa za lokalno stanovništvo itd. ali još uvijek treba raditi na unaprijeđenju nivoa informisanosti građana”.
Izvršna direktorka Centra za razvoj nevladinih organizacija (CRNVO), Ana Novaković, predočila je da u svom dugogodišnjem radu u ovoj oblasti u CRNVO-u nijesu zadovoljni učincima u pravcu transparentnosti lokalnih samouprava, ocjenjujući da postoji mnogo prostora da se dodatno situacija unaprijedi. Novaković je ukazala na činjenicu da “kada je u pitanju primjena Zakona o slobodnom pristupu informacijama, trećina opština u Crnoj Gori nije zabilježila napredak u obaveznom objavljivanju seta informacija koje moraju biti dostupne građanima. Slučajevi ćutanja lokalnih administracija su u mnogome prisutni što je za sadašnji trenutak i društveni kontekst nedopustivo”.
Konferenciju “Imam pravo da znam!” CGO je organizovao u okviru projekta “Imam pravo da znam – Odgovorne opštine u službi građana!” koji se finansira iz sredstava Evrpske unije i kofinansira iz sredstava Kraljevine Holandije, u okviru šireg regionalnog projekta WeBER (Western Balkans Enabling Project for Civil Society Monitoring of Public Administration Reform.