Mladi BeranaNa distributivnu mrežu priključeno 273 novih korisnika

Crnogorski elektroprenosni sistem formirao je Službu za odnose sa krajnjim korisnicima, u cilju unapređenja odnosa sa korisnicima.

Služba za odnose sa krajnjim korisnicima organizovana je u okviru Sektora za odnose sa regulatorom, državnim institucijama i korisnicima distributivnog sistema.

Rukovodilac Sektora Sava Ostojić kaže za Dnevne novine da je Zakon o energetici, koji se kompletno naslanja na treći energetski paket EU, u članu 116 predvidio obavezu operatora elektrodistributivnog sistema da organizuje prijem reklamacija, prigovora kupaca i korisnika sistema i obezbijedi nediskriminatorno odlučivanje u zakonskim rokovima.

Druga obaveza je da CEDIS vodi registar prigovora i žalbi kupaca i korisnika sistema sa pripadajućom dokumentacijom, koja se čuva pet godina.

Krajnji korisnici – kupci mogu ostvarivati zakonom propisana prava, nakon potpisivanja Ugovora o priključenju na distributivni sistem električne energije sa CEDIS-om i Ugovora o snabdijevanju koji se potpisuje sa odabranim snabdjevačem.

Obaveza potpisivanja ovih ugovora propisana je Zakonom o energetici sa preciznim i kratkim rokovima za završetak ove aktivnosti. U interesu je krajnjih korisnika-kupaca da u što kraćem roku i bez odlaganja pristupe potpisivanju ovih ugovora čime stvaraju preduslove za ostvarivanje zakonom propisanih prava u punom kapacitetu.

“Ono što moramo razgraničiti jeste da svi zahtjevi koji se tiču računa, korisnici upućuju snabdjevaču, a ne CEDIS-u. Sva ostala pitanja vezana za elektroenergetsku mrežu korisnici mogu postavljati distributeru-CEDIS-u”, ističu u kompaniji.

Savremeni trendovi poslovanja i zakonske regulative uslovile su formiranje Službe za odnose sa krajnjim korisnicima koja je, u krajnjem, spona CEDIS-a i korisnika mreže. Ona obavlja komunikaciju sa njima, pribavlja informacije od operative i sektora podrške i na osnovu njih priprema i dostavlja korisniku pisane odgovore, vodeći računa o poštovanju rokova. Služba za odnose sa krajnjim korisnicima je nosilac tih poslova, a kompletan CEDIS je u službi korisnika.

U razgovoru za Dnevne novine, šefica Službe za odnose sa krajnjim korisnicima Snežana Šljukić istakla je da su nadležnosti službe i priroda prigovora koji se podnose jasno definisani.

“Služba za odnose sa krajnjim korisnicima nije nadležna za sudske podneske, zahtjeve za naknadu štete, zahtjeve za izdavanje rješenja o saglasnosti za priključenje i prijavu kvara koji se i dalje podnose nadležnim sektorima po ustaljenoj proceduri”, ukazala je Šljukić.

Ona ističe da se građanski zahtjevi mogu podnijeti lično ili poštom na arhivu CEDIS-a u Ulici Ivana Milutinovića 12 u Podgorici, slanjem popunjenog formulara na korisnik@cedis.me ili online popunjavanjem formulara putem sajta www.cedis.me.

Kako bi CEDIS bio dostupniji korisnicima, u regionima će se formirati i kancelarije za odnose sa krajnjim korisnicima. Želja je da se stvori kontakt tačka gdje će korisnik na jednom mjestu dobiti neophodnu informaciju i pokrenuti odgovarajući postupak za ostvarivanje prava.

“U kancelarijama će biti omogućen prijem zahtjeva, dok će se njihovo rješavanja i pripreme odgovora raditi na centralnom nivou. Korisnik će u svakoj fazi obrade zahtjeva moći kod referenta u svom regionu da se informiše o statusu predmeta i po završenom postupku dobije pisani odgovor. Već početkom naredne godine korisnici će biti u prilici da se na jednostavan i dostupan način obrate CEDIS-u u više gradova”, poručila je Šljukić.