Na danas održanoj konferenciji za novinare u zgradi Elektroprivrede Crne Gore diskutovalo se o projektu Solari 5000+. Konferenciji su prisustvovali predsjednik EPCG, Milutin Đukanović, zatim, glavni finansijski direktor Miro Vračar i menađer projekta Solari 5000+, Željko Pekić.
Konferenciju je otvorio Milutin Đukanović, detaljno predstavivši plan projekta i njegove ciljeve. Elektroprivreda će sjutra raspisati javni poziv za učešće u projektu Solari 5000+, 70 megavata (MW), čija vrijednost iznosi 70 miliona EUR.
Javni poziv će, kako je saopšteno na današnjoj konferenciji za novinare, biti objavljen u dnevnim novinama Pobjeda, Vijesti i Dan, kao i na internet stranici kompanije www.epcg.com.
Prijave se mogu podnositi do 31. januara.
“Pravo učešća u projektu Solari 5000+ (70MW) imaju pojedinci i preduzeća – vlasnici/suvlasnici individualnih objekata i stambenih jedinica u zgradama do četiri sprata, koji redovno izmiruju mjesečne račune za utrošenu električnu energiju i mjesečne rate za otplatu duga, ukoliko postoji ta obaveza”, navodi se u saopštenju kompanije.
Kako je objašnjeno, objekti moraju biti izgrađeni u skladu sa zakonskom regulativom u oblasti prostornog planiranja i izgradnje objekata, sa odobrenom priključnom snagom koja, shodno važećem Zakonu o energetici, mora biti jednaka ili veća od snage fotonaponskog sistema koji se planira instalirati.
“Pravo učešća u projektu imaju i korisnici čiji objekti posjeduju jednu ili više krovnih površina orjentisanih južno, jugostično ili jugozapadno (krovne površine sa dobrim solarnim potencijalom), kao i korisnici čiji objekti posjeduju ravne krovne površine koje nijesu zasjenčene od susjednih objekata – zgrada, drveća”, rekao je Ðukanović.

On je naglasio da su pozitivni efekti projekta višestruki, kako sa finansijskog aspekta za domaćinstva, privredu, pojedince i EPCG, tako i sa aspekta očekivanja međunarodne zajednice, u cilju smanjenja emisije štetnih gasova i povećanja korišćenja obnovljivih izvora energije.

“Budućem korisniku projekta pruža se mogućnost da instalira odgovarajući fotonaponski sistem i otplaćuje ga u jednakim mjesečnim iznosima kroz kreditni aranžman koji obezbjeđuje EPCG, maksimalno na period do deset godina, u visini svog prosječnog mjesečnog računa za električnu energiju”, saopštili su iz kompanije.
EPCG će budućim vlasnicima fotonaponskih sistema obezbijediti i popust u iznosu od 20 odsto od ugovorene vrijednosti investicije.
Na konferenciji se govorilo i o budućnosti Željezare, i naveli su da se nadaju što boljem okončanju situacije, koja bi mogla da se dogodi već sledeće sedmice.