IJZCGBroj oboljelih će definitivno početi da opada kada mjere počnu da daju efekta, a mjere će dati efekta samo kada ih se svi budemo pridržavali. Ovo za CdM kažu u Institutu za javno zdravlje, odgovarajući na pitanje da li postoje prognoze kada nas u ovom talasu očekuje vrhunac broja zaraženih, te kada bismo mogli očekivati da taj broj počne da postepeno opada. Svako previđanje je nezahvalno i predstavlja licitiranje. Kada je riječ o eventualnom prijedlogu da nošenje maski bude obavezno na svim otvorenim javnim površinama, u IJZ kažu da sve dok postoje alternativne a podjednako ili čak možda i učinkovitije mjere – one će se i primjenjivati. “Konkretno, na otvorenom prostoru, u normalnoj interakciji i ponašanju, držanje fizičke distance je učinkovitije a u ljetnjima danima i znatno lakše za sprovesti i pridržavati se, tako da će se i dalje insistirati na držanju distance gdje god je to moguće. Tamo gdje je jako teško održati distancu ili gdje postoje određeni izazovi – naravno da je nošenje maski poželjno i preporučeno i bez obaveznosti”, ističu u IJZ u izjavi za CdM. Govoreći o tome koliko je ljudi je na dnevnom nivou angažovano na terenskom testiranju pacijenata na koronavirus, iz IJZ poručuju da su terenske aktivnosti su samo jedna u nizu aktivnosti koje su namjenjene za adekvatno otkrivanje, uzorkovanje i praćenje kontakata. “U zavisnosti od potreba i broja slučajeva koji se istražuju broj angažovanog kadra se mijenja koji isto tako vrši nekoliko uloga istovremeno. Terenskih epidemiologa i njihovih tehničara je trenutno 25, a logističku i administrativnu podršku dobijaju od još desetak ljekara i tehničara iz drugih organizacionih jedinica Instituta u zavisnosti od potrebe”, kažu iz IJZ za CdM.

Kako su kazali iz IJZ-a da je cilj obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv malignih bolesti da se pruže informacije o zastupljenosti malignih bolesti i značaju ujedinjavanja svih učesnika, od pojedinaca, organizacija, zdravstvenih institucija preko kreatora i donosioca zdravstvenih politka, u preduzimanju zajedničkih akcija u procesu prevencije, blagovremenog otkrivanja, liječenja malignih bolesti i pružanju palijativne njege.

„Trend rasta obolijevanja od malignih tumora, na globalnom nivou, povezan je sa produženjem očekivanog trajanja života, porastom broja stanovnika uz negativan uticaj poznatih faktora rizika – upotreba duvanskih proizvoda, nepravilna ishrana i visok indeks tjelesne mase, povećana upotreba alkohola, fizička neaktivnost, zagađenost vazduha“, kaže se u saopštenju.

Osim toga, kako se navodi, oko 13 odsto malignih bolesti u svijetu povezano je sa hroničnim (kancerogenim) infekcijama.

Iz IJZ-a su rekli da hepatitis B i C virus povećavaju rizik razvoja raka jetre, HPV raka grlića materice, a Helicobacter pylori raka želuca.

U Crnoj Gori, prema procjeni Svjetske zdravstvene organizacije iz 2020. godine, bilo 3.184 novih slučajeva oboljelih od malignih bolesti.

Iz IJZ-a su rekli da, slično kao u ostalim zemljama u razvoju, stanovništvo Crne Gore najčešće obolijeva od raka pluća, dojke, debelog crijeva, mokraćne bešike i prostate.

„Kada bi se posmatralo po polu, muškarci najčešće obolijevaju od raka pluća (18,7 odsto), a zatim slijede rak debelog crijeva (11,3 odsto), rak prostate (osam odsto) i rak bešike (6,7 odsto)“, kaže se u saopštenju.

Navodi se da žene najčešće obolijevaju od raka dojke (25,6 odsto), raka debelog crijeva (9,3 odsto), pluća (8,5 odsto), grlića materice (7,6 odsto).

„Kada je u pitanju starosna dob, maligne bolesti su najučestalije u dobi od 50 do 64 godine“, dodaje se u saopštenju.

Iz IJZ-a su kazali da se opterećenje društva malignim bolestima može smanjiti svakodnevnim praktikovanjem zdravih stilova života i primjenom postojećih strategija prevencije zasnovanih na dokazima da oko 30 odsto i 50 odsto karcinoma može biti spriječeno.

„Kao i ranim otkrivanjem malignih bolesti – redovni preventivni pregledi i učestvovanjem u skrining programima, i odgovarajućim pravovremenim liječenjem i njegom pacijenata koji imaju rak“, kaže se u saopštenju.

Iz IJZ-a su rekli da pravovremena i tačna dijagnoza maligne bolesti omogućava uspješnije i efikasnije liječenje, koje obično uključuje radioterapiju, hemoterapiju i/ili operaciju.

Primarni cilj je, kako su kazali, izliječiti rak ili značajno produžiti život oboljelih osoba.

Kako su naveli, veoma značajna je i fizička, psihosocijalna podrška i palijativno zbrinjavanje u terminalnim stadijumima raka čime se značajno unapređuje kvalitet života tim osobama.

„Kada se otkriju na vrijeme i liječe u skladu sa najboljom praksom, pojedini tipovi malignih bolesti, kao što su rak dojke, grlića materice, oralni karcinom i kolorektalni karcinom, imaju visoku stopu izlječenja“, kaže se u saopštenju.

Palijativno zbrinjavanje značajan je pristup za ublažavanje simptoma maligne bolesti i poboljšanje kvaliteta života pacijentima, kao i njihovim porodicama, rekli su iz IJZ-a.

„Naročito je potreban u uznapredovalim stadijumima maligne bolesti kada su male šanse za izliječenje“, kazali su iz Instituta.