U Crnoj Gori se godišnje rodi oko 20 djece sa kompleksnom srčanom manom, saopštio je kardiolog Instituta za bolesti djece, Draško Nikčević, prenosi CDM.
Predstavnici Kliničkog centra Crne Gore KCCG i Crnogorskog elektrodistributivnog sistema CEDIS obišli su danas Institut za bolesti djece IBD u kome se nalazi novi aparat za ultrazvuk srca za čiju je nabavku je CEDIS obezbijedio pola novca.
Kako je saopšteno iz KCCG-a, vrijednost aparata je oko 60 hiljada eura.
Nikčević je kazao da je novi aparat za ultrazvuk srca aktuelan na svjetskom nivou i da omogućava evaluaciju i dijagnostikovanje najkompleksnijih urođenih srčanih mana.
“Patologija koja je zastupljena među najmlađom populacijom zahtjeva sofisticirane i dijagnostičke tehnike, koje ovaj aparat pruža“, rekao je Nikčević.
On je naveo da se radi o aparatu premijum klase.
“Mislim da ustanova ovog tipa, kao nacionalna i krovna instutucija koja se brine o zdravlju djece, zaslužuje ovakav aparat“, dodao je Nikčević.
On je kazao da softver novog aparata pruža mogućnost nadogradnje za sljedećih 20 godina.
“Sve što je sad aktuelno u svijetu i što će sigurno trajati sledećih 20 godina, može da obezbijedi ovaj aparat, uz izvjesnu nadogradnju“, naveo je Nikčević.
On je rekao da na godišnjem nivou u Crnoj Gori ima oko 20 pacijenata sa kompleksnom urođenom srčanom manom.
“Najsloženije urođene srčane mane se ne rješavaju u jednom aktu, nego u više hirurških procedura tokom dužeg vremenskom perioda“, rekao je Nikčević.
To su, kako je dodao, pacijenti koji se prate cijelog života.
“Pored urođenih kompleksnih, imamo i veliki broj jednostavnih srčanih mana“, saopštio je Nikčević.
Direktorka Kliničkog centra Crne Gore KCCG, Zorica Kovačević kazala je da su aparat za ultrazvuk srca čekali deset godina.
“Uspjeli smo da zahvaljujući CEDIS-u kupimo najsavremeniji aparat i nadam se da će i dalje biti sa nama u aktivnostima i podršci prema Instutu“, rekla je Kovačević.
Kovačević je navela da je to pravi primjer kako društveno-odgovorne kompanije dio svog profita na godišnjem nivou ulažu u zdravlje nacije, prije svega najmlađe populacije.
“Ovo je još jedan dokaz da je menadžment KCCG-a u toku svog godišnjeg rada uspio da zahvaljujući Vladi, Ministarstvu zdravlja i društveno-odgovornim kompanijama obezbijedi najsavremeniju opremu koja je neophodna Institutu“, saopštila je Kovačević.
Ona je najavila da će početkom aprila dobiti i novu magnetnu rezonacu i da su za taj projekat donatorska sredstva već obezbijeđena.
“Ostaje nam samo da sačekamo naše nove specijalizante, obezbijedimo dovoljan broj kadrova u narednom periodu i da idemo korak po korak u pružanju kvalitetne zdravstvene zaštite, prije svega najmlađe populacije“, kazala je Kovačević.
Ona je u ime zdravstvenog sistema i svih onih kojima će aparat biti potreban uručila zahvalnicu izvršnom direktoru CEDIS-a, Zoranu Đukanoviću.
Đukanović je kazao da je zadovoljan što su obezbijedili jedan moderan i moćan aparat.
“Djeca su naša najveća briga i veoma nam je drago što smo kao društveno – odgovorna kompanija imali priliku da baš jedan ovakakav aparat kupimoi i poklonimo ovom Institutu“, saopštio je Đukanović.
On je rekao da se nada da će takvih akcija biti još zbog društvene odgovornosti njihove kompanije.
“CEDIS je mlada kompanija koja se bavi poslom koji je višedecenijski u Crnoj Gori, ali je od skoro formirana i nadamo se da ćemo ovakvim akcijama i dalje nastaviti da pomažemo KCCG, posebno Institutu“, naveo je Đukanović.
On je poželio da u Institutu ne bude veliki broj pacijenata, ali da budu kvalitetno svi ispraćeni iz te ustanove.