Aco Martinović

Vršilac dužnosti direktora Uprave policije (UP) Lazar Šćepanović saopštio je na vanrednoj konferenciji za novinare da je Aco Martinović, koji je u srijedu na Cetinju ubio 12 osoba, zločine počinio na pet lokacija u roku od pola sata. Dodao je da je policiji prvobitno prijavljena pogrešna lokacija događaja, što je otežalo njihovu intervenciju.

Pet lokacija zločina

Šćepanović je rekao da je cetinjska policija u 17:26 obaviještena o upotrebi vatrenog oružja u kafani u naselju Bajice, ali je ubrzo utvrđeno da se radi o pogrešnoj lokaciji. U tom trenutku Martinović je već bio ubio četiri osobe – B.M. (1955), R.M. (1965), N.M. (1986) i M.V. (1980), dok su tri osobe ranjene.

Nakon toga, Martinović se automobilom uputio u naselje Humci, gdje je ubio J.O. (1970) i M.M. (1986) u njihovim kućama, a ranio suprugu ubijenog M.M., koja je sa djetetom uspjela pobjeći. Potom je otišao u roditeljsku kuću M.M. i ubio njegove roditelje R.M. (1955) i R.M. (1962).

Posljednje žrtve bile su njegova rođena sestra, koju je ubio u Donjem kraju, i D.D., čije je ubistvo prijavljeno policiji u 17:57.

Uzroci i postupci policije

Prema riječima Šćepanovića, masakru je prethodila svađa u kafani i konzumiranje alkohola. Martinović je nakon rasprave otišao po oružje i započeo krvavi pohod. Policijske snage su brzo reagovale i postavile blokade oko grada.

Specijalne jedinice policije pozvane su u 17:45 i stigle na lice mjesta u roku od pola sata. Martinović je lociran i blokiran, ali je, prema riječima komandanta Specijalne jedinice Miloša Rakonjca, izvršio samoubistvo nakon što je pozvan da se preda.

„Kod njega je pronađen pištolj, 90 metaka i improvizovana eksplozivna naprava, što ukazuje da je planirao da nastavi svoj ubilački pohod“, rekao je Rakonjac.

Poziv građanima da prijave nelegalno oružje

Šćepanović je naglasio da Uprava policije kontinuirano sprovodi aktivnosti na zapljeni nelegalnog oružja i podsjetio na akciju „Poštuj život, vrati oružje“, u okviru koje su građani predali 209 komada vatrenog oružja.

Pozvao je građane da bez pravnih posljedica prijave nelegalno oružje i ukažu na devijantna ponašanja koja mogu ugroziti bezbjednost zajednice.

Pitanje odgovornosti

Na pitanje o moralnoj odgovornosti i mogućoj ostavci, Šćepanović je izjavio da je zločin bio nepredvidiv i da policija nije imala saznanja koja bi ukazivala na planiranje takvog čina.

„Da smo imali takva saznanja, a da nijesmo reagovali, vaše pitanje bi bilo na mjestu“, rekao je Šćepanović.

Rakonjac je dodao da će se odgovornost institucija utvrđivati, ali je istakao da je intervencija specijalnih jedinica spriječila dalju tragediju.