Svjetski dan radija, koji se obilježava 13. februara svake godine, slavi jedan od najuticajnijih medija koji i danas ima značajnu ulogu u informisanju, obrazovanju i povezivanju ljudi širom svijeta.
Ovaj dan pruža priliku da se istakne važnost radija kao sredstva komunikacije koje doprinosi promociji slobode izražavanja i kulturne raznolikosti.
Radio je jedan od najdostupnijih i najpouzdanijih medija, koji dopire do miliona ljudi, uključujući i one u udaljenim i ruralnim područjima.
Njegova uloga u kriznim situacijama, hitnim slučajevima i obrazovanju ne može se zanemariti, jer omogućava brzo širenje informacija i podstiče dijalog među zajednicama.
Ovaj dan takođe podstiče medijske kuće, vlade i organizacije da prepoznaju značaj radija i njegovu sposobnost da informiše i osnaži ljude. Kroz jačanje nezavisnog novinarstva, etičkog izvještavanja i digitalne transformacije, radio može nastaviti da bude ključni medij i u budućnosti.
U današnjem svijetu, gdje su digitalni mediji sve prisutniji, važno je osigurati da radio ostane relevantan i da nastavi svoju misiju prenošenja tačnih, pouzdanih i pravovremenih informacija. Obilježavanjem Svjetskog dana radija podstičemo zajednički napor svih – novinara, kreatora sadržaja, slušalaca i donosioca odluka – kako bismo očuvali ovaj moćni medij i prilagodili ga novim izazovima digitalnog doba.
Ovaj dan nas podsjeća da je radio mnogo više od zvuka – on je glas zajednica, izvor informacija i platforma za slobodno izražavanje koja povezuje ljude širom svijeta.