rudeš berane

Trenutno stanje u industrijskoj zoni na Rudešu jasno pokazuje da ni nakon promjene vlasti nijesu preduzeti značajniji koraci ka obnovi privredne aktivnosti u Beranama.

Vidljivo je da nijesu sprovedene konkretne aktivnosti usmjerene na zaštitu nekadašnje imovine brojnih fabrika koje su nakon tranzicionih procesa ostavljene da propadaju. Takođe, može se primijetiti da organizovane grupe i pojedinci i dalje nesmetano iz napuštenih pogona odnose materijale koji sadrže gvožđe, bakar i aluminijum, nakon čega oni završavaju kod otkupljivača sekundarnih sirovina. Na to ukazuju i bivši radnici, naglašavajući “da se minulih decenija na Rudešu odvijao privredni zločin”.

“Nakon privatizacije privrednih subjekata na Rudešu ostalo nam je da gledamo kako naočigled onih koji su plaćeni da čuvaju državnu imovinu sa lica zemlje nestaju naše fabrike, što je poražavajuće.Sa pljačkom i devastacijom te imovine nastavljeno je i nakon političkih promjena u Crnoj Gori, iako su svi politički subjekti u svojim programima otvaranje proizvodnih pogona i novih radnih mjesta, kao i valorizaciju raspoloživih resursa u industrijskoj zoni knjižili kao osnovne prioritete. Mi, koji smo tamo zarađivali plate i od njih izdržavali porodice, ne znamo pravu istinu ko je vlasnik te imovine. Na Rudešu danas ima svega nekoliko privrednika koji tamo nešto rade, dok sve ostalo propada. Jednom riječju jedna tužna slika ovog mjesta koja je nekada brojala i do 10.000 radnika”, kaže za “Dan” Milisav Barjaktarović predstavnik bivših beranskih radnika.

Nekadašnji sindikalni predstavnik radnika iz Berana, Veselin Radičević, navodi da postoji opravdana sumnja da su uticajni pojedinci iz Crne Gore, pod pritiskom uvozničkog lobija, prećutno podržavali gašenje i uništavanje fabrika u Beranama.

“Opravdano sumnjamo da su moćnici iz krugova bliskih vlasti kumovali rušenju fabrika, a kasnije i pljački raspoložive imovine. Ubijeđeni smo da su naše fabrike smetale nekome od crnogorskih tajkuna koji se bave uvozom različitih proizvoda i materijala. To je sigurno glavni uzročnik što su se svi kupci fabrika ponašali neodgovorno i što su pogazili odredbe iz kupoprodajnih ugovora koje su potpisivali prilikom privatizacije preduzeća. Da to nije tako sigurno bi se neko od nadležnih sjetio da zaustavi pljačku i propadanje vrijedne imovine na Rudešu” naglašava Radičević.

Iz lokalne samouprave poručuju da Opština nije raspolagala adekvatnim mehanizmima kojima bi mogla spriječiti dalje otuđivanje državne imovine na području Rudeša.

“Industrijska zona na Rudešu je nekada svjedočila da je Berane bogat grad. Nažalost, to bogatstvo je poslednjih decenija potpuno uništeno. Opština je bila nemoćna da spasi fabrkle, dok država nije imala odgovarajuću strategiju da imovinu na Rudešu sačuva i stavi u odgovarajuću funkciju, što nas je i dovelo do ovakvog stanja. Tu je izostala i veća motivacija i zainteresovanost privrednika iz Berana da svoj kapiatl ulažu u otvaranje proizvodnih pogona. No, hoćemo da vjerujemo da će se u narednom periodu stvari mijenjati na bolje”, istakli su iz lokalne uprave.

Bivši radnici ponovo su apelovali na tužilaštvo i ostale nadležne institucije da pokrenu detaljne provjere i utvrde odgovornost za višedecenijsko uništavanje proizvodnih kapaciteta u Industrijskoj zoni Rudeš.

“Fabrike na Rudešu su godinama prepuštene konstantnom propadanju i pohari raznih pljačkaša, zbog čega neko treba da odgovara. Svih ovih godina bili smo svjedoci divljačkog pohoda brojnih lopova koji su iza sebe ostavili samo zidine bivših fabrika. Jednostavno, određene kriminalne grupe su uspjele da unište sve ono što su brojne generacije upornim radom godinama stvarale. Zato, pozivamo tužilaštvo i druge nadležne državne organe da pred lice pravde izvedu sve one koji su kumovali ovakvom stanju” – istakli su bivši beranski radnici.

Izvor i foto: Dan