Predlog uredbe o izboru predstavnika NVO u radna tijela organa državne uprave i sprovođenju javne rasprave u pripremi zakona i strategija potrebno je izmijeniti tako da podstiče i promoviše učešće predstavnika civilnog društva i zainteresovane javnosti i to ne samo prilikom donošenja propisa i strategija već i drugih planskih i analitičkih dokumenata, ocijenjeno je na panel diskusiji pod nazivom “Dijalog o unaprijeđenju uslova za rad i razvoj civilnog sektora u Crnoj Gori”, koju je organizovala neformalna koalicija NVO “Otvorena platforma”.
Sa skupa je poručeno da prijavljivanje za učešće u stalnim i privremenim tijelima organa državne uprave treba regulisati na različite načine u skladu sa kompleksnošću i prirodom tijela, prenosi RTCG.
“Dosadašnji način izbora predstavnika NVO u radna tijela nije se pokazao funkcionalnim, nediskriminatornim i efikasnim, te je potrebno naći novi model”, ocijenjeno je na skupu.
Predstavnici NVO sektora su kazali da se procedura prikupljanja dokumentacije koji su NVO trebale da obezbijede za podršku kandidatima pokazala nefukcionalnom jer se, kako dodaju, fokus sa stručnosti i kvalifikacija kandidata pomjerio na tehničke uslove kao što su broj organizacija koje su obezbjedile dokumenata za podršku kandidatu.
Kriterijumi poput finansijskog ili izvještaja o sprovedenom aktivnostima, kako su kazali, nijesu pokazatelji da organizacija aktivno učestvuje u javnom životu niti da se aktivno bavi nekom određenom temom.
“Savjet treba da bude značajna tačka preko koje civilni sektor artikuliše svoje zahtjeve i predloge prema Vladi. Na taj način, uz vođenje računa kod novog saziva o reprezentativnosti različitih neformalnih i formalnih mreža NVO, Vlada dobija reprezentativno mišljenje NVO sektora o svim ključnim pitanjima za status, ali i odnos prema pojedinim politikama. Savjet treba da ima predstavnike koji će imati mandat da kroz dijalog u okviru ovog tijela dođu do predloga zakonskih riješenja i politika, kao i političke snage da ta rješenja iznesu zajedno sa resornim ministarstvima i Vladom”, navodi se u saopštenju Otvorene platforme.
Otvorena platforma je neformalna koalicija NVO koja djeluje sa ciljem da unaprijedi dijalog unutar civilnog sektora i inicira rješenja koja će unaprijediti trenutni status, imidž i percepciju javnosti NVO sektora.