Softver na Univerzitetu Crne Gore, koji je kupljen prošle godine, tek treba da počne da provjerava originalnost budućih doktorskih i naučnih radova, a stari neće biti provjeravani, kazao je Predrag Miranović sa Univerziteta Crne Gore, prenosi “CDM”.
„Svi radovi koji se ubuduće budu objavljivali u okviru naših publikacija, provjeravaće se. Nije ideja da svaki rad koji je dosad urađen na UCG provjeravamo”, naveo je Miranović.
Svako korišćenje i zloupotrebljavanje autorskih prava je krivično djelo sankcionisano krivičnim zakonom.
Direktorica Zavoda za intelektualnu svojinu Valentina Radulović rekla je Javnom servisu da autori mogu ostvariti zaštitu autorskog prava u sudskom postupku, dakle pred nadležnim sudskim organima, a Zavod u tom dijelu nema nikakvih ingerencija.
„Sudovi onda u sudskom postupku razmatraju da li je došlo do povrede autorskog, ako jeste, o kojoj vrsti povrede je riječ i izriču sankciju koja je vrlo rigorozna i kreće se od godinu do četiri godine”, dodaje Radulović.
Stari radovi neće biti provjeravani softverom na Univerzitetu Crne Gore, ali su, kaže Miranović, spremni da naprave ustupak u pojedinim slučajevima.
„Ako postoji neka sumnja, nagovještaj da je možda kod nekog rada bio plagijat, ne vidim razlog, jer je to u interesu UCG i samog kandidata o kome se radi, da se ta stvar ne raščisti”, naglašava Miranović.
Plagijat predstavlja krivično djelo i, koliko je javnosti poznato, u Crnoj Gori su sudovi presudili samo u slučaju Babović i Rastoder da se radilo o prepisivanju tuđeg rada.
Crna Gora je jedina zemlja u kojoj je plagijat kao takav kriminalizovan posljednjim izmjenama i dopunama krivičnog zakonika. Ali, da bi se ovo pitanje rješavalo neophodno je da akademska zajednica zauzme drugačiji pristup, a posebno kad je riječ o navodima za plagiranje onih koji su predavači na Univerzitetu.