Crna Gora nema definisano vodeće tijelo za migraciona pitanja, navodi se u Predlogu strategije nacionalne bezbjednosti, koju je utvrdila Vlada krajem jula.
Navodi se da nominalno ova odgovornost pripada Ministarstvu unutrašnjih poslova.
„Međutim, postoji naglašana potreba da se radi o što većem angažovanju i uključivanju i drugih relevantnih organa, kao i jačanju međuresorske saradnje, kako bi se uspostavile čvrste strukture za koordinaciju“, kaže se u dokumentu, prenosi RTCG.
Ističe se da Crna Gora preduzima sve zakonske mjere i aktivnosti u borbi protiv trafikinga ljudi, prvenstveno sa ciljem zaštite bezbjednosti građana, ali i u cilju sprječavanja kriminalnih grupa da koriste ili regrutuju migrante za kriminalne aktivnosti.
„Kontrolom ilegalne migracije sprječava se nekontriolisan priliv migranata u Crnu Goru, ostvaruje nadzor i kontrola nad njihovim rutama kretanja prilikom ulaska u Crnu Goru, a u slučaju ulaska, ostvaruje se kontrola nad njihovim daljim kretanjem“, kaže se u predloženoj strategiji.
Ističe se da je Crna Gora odlučna da unapređuje pravni okvir, isntistucije i administrativne kapacitete, sarađuje sa drugim državama i međunarodnim organizacijama.
„Krajnji cilj je uspostavljanje društva sa efikasnim sistemom i prepoznatljivim rezultatima na polju integrisanog upravljanja migracijama, što će doprinijeti regionalnoj i ukupnoj stabilnosti saglasno pravilima i standardima Evropske unije“, kaže se u Vladinom dokumentu.
Naglašava se razvoj kapaciteta za zaštitu i odgovor na prijetnje i aktivnosti iz hibridnog arsenala, koje se mogu manifestovati kombinacijom napada na kritičnu infrastrukturu, sajber napade na informacione i industrijske sisteme, propagandne i informacione kampanje, ali i druge nasilne i nenasilne aktivnosti.
„Ovakav pristup, uz kontinuiranu razmjenu podataka, praksi, znanja i iskustava u ovoj oblasti, omogućava adekvatan odgovor na nacionalnom i regionalnom nivou i u okviru Alijanse“, navodi se u strategiji.
Foto: Beta AP