Svaka treća žena je pretrpjela neki vid nasilja. Žena je mnogo češće od muškarca zlostavljana u kući. Žene rjeđe učestvuju u donošenju važnijih odluka, redovno moraju da izaberu između posla i rađanja, ili bar da odgode proširenje porodice sve dok žele bilo kakvu karijeru. Iako cijeli život radi, baš kao i suprug, ona je rijetko vlasnica nepokretne imovine. To pokazuje da se žene u našoj sredini suočavaju sa diskriminacijom.
Tako na položaj žena u Crnoj Gori gledaju iz NVO Iskra.
“Ipak, žene danas u preko 60 odsto slučajeva završavaju fakultete, tako da u odnosu na muškarce, u oblasti obrazovanja, one dominiraju. Do sada je dosta mjera preduzeto u cilju sprječavanja rasta stepena diskriminacije u oblasti rodne ravnopravnosti. Ipak, tačno je da su žene u javnom i političkom životu i dalje nedovoljno zastupljene. Borba za rodnu ravnopravnost je neprestana”, kazali su iz te organizacije za naš portal.
Kako naglašavaju, ne bismo smjeli ignorisati potencijal i kapacitet žena ukoliko želimo demokratsko društvo.
“Rijetke su oblasti života u kojima žene nijesu diskriminisane. Žena najčešće radi najmanje dva posla s punim radnim vremenom – u kući i na radnom mjestu – a povremeno na nekom privremenom neprijavljenom poslu gdje je poslodavac izrabljuje i iskorišćava. Zakon o ravnopravnosti polova, trebalo bi da bar djelimično unaprijedi položaj žena. Njime se regulišu neke od najkarakterističnijih oblasti života u kojima je žena diskriminisana. Zabranjuju se oglasi za posao u kojima se prave razlike po polu bez opravdanih razloga kao na primjer: ,,potrebna mlada ženska osoba”, ,,potreban direktor”, ,,minimarketu potrebna djevojka za rad”, ,,potrebna žena prijatne spoljašnjosti””, kažu u toj organizaciji.
Kako pojašnjavaju, u Zakonu se navodi da pripadnost polu ne može da bude smetnja napredovanju na poslu, kao ni da odsustvovanje sa posla zbog trudnoće i roditeljstva ne smije da bude osnov za otkaz.
“Kršenje ovih odredaba najčešće se dešava još prilikom razgovora za posao. Trudnoća predstavlja kraj napredovanja u karijeri, a uskraćuje im se i profesionalno usavršavanje. Stopa nezaposlenosti žena za polovinu je veća od stope nezaposlenosti muškaraca. Najteže pronalaze posao žene starije od 45 godina, domaćice i žene s obrazovanjem u poljoprivredi. Diskriminacija žena u našoj sredini je dosta očigledna, ali prećutno prihvaćena kako u porodičnim odnosima, tako i u javnoj sferiŽene su višestruko opterećene u nastojanju da pomire profesionalni i porodični život, u mnogo većem procentu trpe nasilje… “, kazali su za naš portal.
Ta se organizacija može pohvaliti projektima koji su do sada realizovani ili su u toku, tako je sproveden projekat Savjetovališta za brak i porodicu dok je u toku projekat Učešče građana/ki u procesu donošenja odluka u lokalnoj samoupravi.
“Cilj naše organizacije jeste doprinos razvoja i unapređenja lokalne zajednice putem promocije slobodnog, kreativnog i kulturnog izražavanja, te promociji i izgradnji vrijednosti civilnog društva. Sa akcentom socijalne zaštite odnosno suzbijanju porodičnog nasilja, i nasilja nad ženama i djecom”, kazali su iz te organizacije.
Kada je riječ o savjetovanju, naglašavaju da je sprovodi Porodični savjetnik, kao i psiholozi.
“Zavisno od potrebe korisnika može biti individualno ili grupno. Korisnicima ova stavka nije stalno dostupna, zavisi isključivo od finansija, odnosno podržanih projekata. Za sada našu NVO mogu kontaktirati građani kao i dosad putem društvenih mreza ili putem emaila, gdje dobiju adekvatne informacije o pružanju usluga i na koji način mogu građani da ostvare svoja prava”, kažu u toj organizaciji.
Na pitanje da li se ljudi danas ustručavaju da potraže pomoć ili savjet oni odgovaraju: “Danas je život svakog pojedinca pun iskušenja izazova i kriza, međutim društvo uzimajući to u obzir pokušava da isprati savremeni tok života i da ponudi građanima usluge kako u sistemu tako i u NVO sektoru kako bi mogli da se, prije svega informišu, ojačaju svoje kapacitete, pa i da nađu rešenje za probleme sa kojima se suočavaju. Tako da svojim radom i postojanjem, a naglašavamo da smo relativno mlada organizacija, koja posluje od 2016. godine, stekli povjerenje građana, koje ćemo i u narednom periodu opravdati i proširiti naše usluge”.
foto: novi.ba