Najveći skok cijene rada u prvoj polovini godine u državama članicama Evropske unije (EU) zabilježen je u Rumuniji, više od 15 odsto, zatim u Mađarskoj i Češkoj oko 12 odsto. U Letoniji i Hrvatskoj zabilježen je rast po deset odsto, prenosi MINA Business.
Istočnoevropske države pokušavaju zaustaviti masovne migracije i bijeg stanovništva povećanjem plata, čemu se konačno priključila i Hrvatska, piše Večernji list. U martu, bruto platu višu od hiljadu eura imale su Slovenija, odnosno 1,67 hiljada , Hrvatska 1,14 hiljade, Poljska 1,16 hiljada, Slovačka 1,09 hiljada i Mađarska 1,06 hiljada eura.
Rumunija se s agresivnim povećanjem plata u posljednje dvije godine približava iznosu od hiljadu eura, tačnije 963 eura, prosječna bruto plata u Crnoj Gori je 761 eura, Bosni i Hercegovini 691 eura, Bugarskoj 566 eura i Makedoniji 564 eura. Kad Evropski statistički ured prati kretanje cijene rada, ne gleda samo dio primanja koja radnici dobiju na ruke, nego i sva davanja za zaposlene: poreze, doprinose, neporeske naknade, prevoz, dnevnice, topli obrok i slične naknade.
Po toj metodologiji bruto cijena sata rada u Hrvatskoj ove godine preskočila 11 eura, dok je prošle godine bila 10,6 eura. U ostalim zemljama raspon sata rada je od pet eura u Bugarskoj do 42 eura u Danskoj.