Svi subjekti društva moraju biti ujedinjeni u borbi protiv trgovine ljudima, poručio je ministar unutrašnjih poslova Mevludin Nuhodžić.
Vlada je danas donijela Strategiju za borbu protiv trgovine ljudima za naredni petogodišnji period, kao i Akcioni plan za njenu implementaciju zaa ovu godinu.
Nuhodžić je, u emisiji Zumiranje na Javnom servisu, kazao da taj strateški dokument pokazuje odlučnost Vlade da se efikasno uhvati u koštac sa svim aspektima trgovine ljudima.
On je, kako je saopšteno iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP), naglasio da borba protiv trgovine ljudima zahtijeva koordinaciju svih subjekata društva – državnih organa, lokalne zajednice, nevladinog sektora, medija i građana.
„U borbi protiv trgovine ljudima moramo biti ujedinjeni“, poručio je Nuhodžić.
Govoreći o prevenciji, Nuhodžić je kazao da će posebna pažnja biti posvećena mjerama koje su usmjerene na djecu, kao najranjiviju kategoriju, i to kroz uvođenje akreditovanih programa obuke za nastavnike, kao i edukacije za sve strukture u krivičnom postupku u odnosu na stanje djeteta žrtve.
Kao posebno važnu aktivnost, on je naveo da MUP, u saradnji sa Ministarstvom prosvjete, planira da realizuje projekat, kako bi kroz predavanja policijskih službenika u školama, učili djecu kako da se zaštite, kako da ne postanu žrtve, kako da prepoznaju i izbjegnu radnu i seksualnu eksploataciju.
„U kontekstu zaštite žrtava, biće intenzivirane i aktivnosti na jačanju kapaciteta posebne jedinice u Upravi policije koja se bavi suzbijanjem krijumčarenja i trgovine ljudima i ilegalnim migracijama“, kazao je Nuhodžić.
On je najavio formiranje specijalizovanog multisektorskog tijela za formalnu identifikaciju žrtava trgovine ljudima, koje će omogućiti da se težište identifikacije žrtava prebaci na aspekt ljudskih prava.
Prema riječima Nuhodžića, jedna od novina je i identifikacija centara bezbjednosti, odjeljenja bezbjednosti, tužilaštva i sudova kojima su potrebne posebne prostorije za uzimanje iskaza od djece – žrtava trgovine ljudima.
On je rekao da će, u dijelu krivičnog gonjenja, fokus biti na sprovođenju zajedničkih istraga sa zemljama porijekla, tranzita i destinacije formiranjem zajedničkih istražnih timova.
Kako je naveo, jedan od značajnih koraka koji će doprinijeti efikasnijem procesuiranju počinilaca tog krivičnog djela, je formiranje Operativnog tima za borbu protiv trgovine ljudima, koji već daje rezulate.
Nuhodžić je je konstatovao da se u kontinuitetu ostvaruje dobra saradnja sa civilnim sektorom.
Prema njegovim riječima, potvrda tog partnerstva je kvalitetna implementacija Sporazuma o međusobnoj saradnji između državnih institucija i šest nevladinih organizacija, rad SOS telefona za žrtve trgovine ljudima, kao i poboljšanje usluga koje stoje na raspolaganju žrtvama u Skloništu za žrtve i potencijalne žrtve.
„Boljoj procjeni i bržoj reakciji na potencijalne kriminalne prijetnje, među kojima je i opasnost od trgovine ljudima, doprinosi i uspješna implementacija Šengenskog akcionog plana“, kazao je Nuhodžić, dodajući da je ispunjeno preko 90 odsto planiranih mjera.
Kako je naveo, kroz nabavku savremene opreme, tehnike i vozila, pojačan je nadzor granice i unaprijeđen rad Granične policije.
„A u planu je realizacija projekata izgradnje i rekonstrukcije graničnih prelaza Ranče, Šćepan Polje i Vraćenovići, kao i objekata za detaljniju kontrolu ulaska i izlaska iz zemlje, u pravcu što bolje prevencije prekograničnog kriminala i svih oblika krijumčarenja“, rekao je Nuhodžić.