Službenici Uprave policije su tokom prethodne godine brinuli o bezbjednosti čak 44 osobe, a prema saznanjima Dana, skoro sve one bile su zaštićeni svjedoci i svjedoci saradnici u različitim sudskim postupcima, prenosi Analitika.

Policijski inspektori obezbjeđuju zaštićene svjedoke, ali i sve one koji imaju saznanja o izvršenom krivičnom djelu, a svjedočenje o tome moglo bi da ih ugrozi. U odnosu na 2017. godinu, kada su realizovane mjere zaštite za 14 svjedoka, prošle godine taj broj je povećan čak tri puta.

“Realizovane su mjere zaštite 46 lica. Ostvarena je intenzivna saradnja kroz konkretne slučajeve zaštite svjedoka i pružanja asistencija u sprovođenju zaštite sa policijom Hrvatske (44)”, navodi se u izvještaju o radu i stanju u upravnim oblastima Ministarstva unutrašnjih poslova za 2018. godinu.

Identitet osoba o čijoj bezbjednosti brinu službenici Uprave policije je tajni podatak. Najčešće se radi o ljudima koji imaju saznanja kojima pomažu u rasvjetljavanju teških krivičnih djela, zbog čega su ugroženi.

Nedavno je u istrazi protiv tri kriminalne grupe iz Kotora, Nikšića i Albanije, koje se terete za više planiranih i počinjenih likvidacija, jedna osoba dobila status svjedoka saradnika, odmah je dobila kodno ime, preseljena je na drugu adresu i pod cjelodnevnim je nadzorom policijskih inspektora.

Kako što se identitet i adrese na koje su sklonjeni svjedoci čuvaju u strogoj tajnosti, tako su tajni i podaci o službenicima koji ih čuvaju. Nije poznato ni koliko službenika ima Odsjek za zaštitu svjedoka, kako objavljivanjem njihovih imena ne bi bila ugrožena lica koja čuvaju.