Svjetska zdravstvena organizacija obilježava Evropsku nedjelju imunizacije pod sloganom „Spriječi, zaštiti, vakciniši“, prenosi Antena.
Prema podacima Instituta za javno zdravlje u Crnoj Gori trenutno ima preko 9500 djece (generacija između 2012. i 2017.) nevakcinisane protiv malih boginja.
„Na svu sreću ta djeca se ne nalaze na jednom mjestu, nego su nepravilno raspoređeni po svim opštinama što je povoljna situacija“, kazao je Senad Begić, pomoćnik direktora Instituta za javno zdravlje na radnom doručku za novinare koji je organizovao časopis Medikal.
Karakteristika Crne Gore je ta da roditelji ne odbijaju vakcinaciju nego je odgađaju za neki stariji uzrast, kazao je Begić.
„Jedan od ciljeva obilježavanje Evropske nedjelje imunizacije je da se roditeljima predoči značaj raspolaganja sa pravim činjenicama, da koriste naučno provjerene podatke i da te podatke dijele sa drugima“, ističe Begić.
Šefica SZO kancelarije u Crnoj Gori Mina Brajović imala je jasnu poruku- vakcina djeluje i vakcina je efikasna.
„Imamo situaciju da više od sto hiljada ljudi u svijetu gubi život zbog zbog vakcinopreventivne bolesti kao što su male boginje. Mitovi su nas doveli u takvu situaciju da bilježimo drastičan rast oboljelih od malih boginja koji iznosi od 300 procenata u odnosu na prošlu godinu“, kazala je Brajović .
Oklijevanje roditelja da se donese odluka i da se vakciniše dijete je, kako tvrdi Brajović, prepoznato kao velika prijetnja po javno zdravlje na globalnom nivou.
Maja Stanković iz CALIMS-a kazala da su proizvođači vakcina renomirani proizvođači.
„Kvalitet vakcina se provjerava u najboljim labaratorijama zemalja EU. Iza registracionog rješenja MMR vakcina kojom se vakcinišu djeca u Crnoj Gori, pravno leži Evropska komisija“, poručila je Stanković.