Na vanrednoj sjednici Senata Univerziteta Crne Gore UCG danas će biti ponovo razgovarano o Visokoj medicinskoj školi u Beranama o čemo državni univerzitet od starta ima jedan te isti stav – da ova obrazovna ustanova treba da bude u Podgorici, gdje je njena nastavna baza. Gdje će se budući stuendi upisivati, sudeći po saopštenjima jedne i druge strane, još je neizvjesno.
Ministarstvo prosvjete saopštilo je da bi bilo korisnije da UCG umjesto dalje polemike sprovede odluku Vlade i raspiše konkurs za upis na Visoku medicinsku školu u Beranama.
Naime, iz UCG su u subotu, u otvorenom pismu ministru prosvjete Damiru Šehoviću, saopštili kako nijesu samo zabrinuti, već zaprepašćeni, kako navode, “nastavkom brutalnih manipulacija iz jednog resora Vlade Crne Gore”.
“U saopštenju Ministarstva prosvjete uputili ste arogantna uputstva UCG uz navodni dokaz potkrijepljen telefonski fotografisanim dokumentom. Prvo: Navedeni dokument je samo Odluka o konačnom dobijanju akreditacije studijskih programa Medicinskog fakulteta, što znači da je Savjet za visoko obrazovanje odobrio izdavanje akreditacije i da Odluka stupa na snagu”, piše u pismu čiji su potpisnici rektorka Radmila Vojvodić, dekan Medicinskog fakulteta Goran Nikolić, senator sa Medicinskog fakulteta Ranko Lazović, direktor Centra za studije i kontrolu kvaliteta Aleksandar Vujović.
Međutim, kako dalje piše u saopštenju, taj dokument podmeće se svjesno izigravajući propisani postupak akreditacije.
“U plasiranom dokumentu, kako je vidljivo, nije napisana nijedna ’adresa’ na kojoj se izvode studijski programi Medicinskog fakulteta (Medicina, Stomatologija, Farmacija, Fizioterapija i Visoka medicinska škola). U Odluci kojom neodgovorno pravno trijumfujete, pravno gledano, nema ni osnove da postoji bilo koja ’adresa’ – ni Podgorica, ni Berane”, dodaju potpisnici.
Adrese, kako navode, na kojima se realizuju akreditovani studijski programi proizilaze iz ukupne akreditacione dokumentacije, kao i dokumentacije za postupak dobijanja licence. Oni, takođe, smatraju da Šehović namjerno ignoriše činjenicu da tek nakon sprovedenog postupka akreditacije slijedi proces licenciranja programa, odnosno “određivanja adrese”.
“Takođe i to, da licenca mora biti u saglasju sa svim sadržajem akreditacione dokumentacije! Upravo zato UCG ističe: Mi nijesmo podnijeli zahtjev za licencu u Beranama, već za Podgoricu, kako je i akreditovan program VMŠ i gdje se po svim propisima mora izvoditi nastava. Vaše jedino pravo je da na traženu licencu sa naše strane – licencu izdate ili ne izdate. Nemate pravno utemeljenje da preinačujete naš zahtjev sa Podgorice u Berane. Licencom za VMŠ u Beranama, a ne u Podgorici, Vi ste krivotvorili proces licenciranja“, navode iz UCG-a. Time se, kako tvrde, Univerzitet gura u bezakonje, u provizorno sprovođenje nastavnih planova i grubo se krši autonomija.
UCG da sporvede konkurs
S druge strane, odgovarajući na navedene optužbe, iz Ministarstva prosvjete su juče saopštili da UCG, umjesto dalje polemike sa Vladom, Ministarstvom prosvjete, zdravlja, Upravom za inspekcijske poslove, Direkcijom za javne radove, Kliničkim centrom, Opštom bolnicom Berane, Opštinom Berane, Savezom studenata Visoke medicinske škole (VMŠ), i ostalima, “napokon sprovede odluku Vlade i raspiše konkurs za upis na Visoku medicinsku školu, na šta je po Zakonu obavezan”.
“Iako Ministarstvo prosvjete prethodnih dana nije izdalo nikakvo saopštenje niti učestvovalo u koncipiranju naslova u pojedinim štampanim medijima, a što je UCG poslužilo kao povod za slanje otvorenog pisma Ministru prosvjete, ipak, u cilju objektivnog informisanja javnosti, želimo da istaknemo nekoliko bitnih činjenica: Vlada Crne Gore, a ne Ministarstvo prosvjete, je na sjednici održanoj 1. juna ove godine jednoglasno donijela odluku da sjedište VMŠ ostane u Beranama. Takva odluka je donijata, između ostalog, uvažavajući dvanaestogodišnju uspješnu tradiciju Škole, kao i obrazovne i šire društvene potrebe, kako opštine Berane, tako i sjevera Crne Gore”, kazali su iz Ministarstva.
Kako su saopštili, Vlada je prilikom jednoglasnog donošenja takve odluke uzela u obzir i to što je u izgradnju studentskog kompleksa u Beranama, koji inače zvanično treba da počne sa radom u septembru ove godine, država uložila u prethodnom periodu oko četiri miliona eura.
“Izmještanjem VMŠ iz Berana pomenuti kompleks za smještaj više od 200 studenata bi izgubio svoju svrhu i bio bi obesmišljen, a višegodišnji napor države da projekat uspješno privede kraju učinjen uzaludnim. U prilog takvom jedinstvenom pristupu Vlade ide i Odluka o mreži zdravstvenih ustanova, usvojena u maju 2016. koja predviđa dalje podizanje kapaciteta Opšte bolnice Berane na način što će pružati uslugu ne samo sekundarnog, nego i tercijarnog nivoa zdravstvene zaštite za potrebe šest sjevernih opština, a za čiju realizaciju će država takođe izdvojiti višemilionska sredstva”, poručili su iz Ministarstva.
Kako su kazali iz Šehovićevog resora, dodatni argument koji je učvrstio Vladu u svom opredjeljenju je i Izvještaj Komisije za akreditaciju, koji govori o potrebi proširenja prostornih kapaciteta Medicinskog fakulteta, kao preduslova za izmještanje škole iz Berana u Podgoricu, što se u ovom slučaju nije desilo.
“Takođe je važno što smo konačno postigli saglasnost da je studijski program VMŠ akreditovan, te da u tom dijelu više ne postoji neslaganje između Vlade i Univerziteta, što je značajan napredak, budući da je Univerzitet ranije tvrdio da je riječ o neakreditovanom programu. Konačno na isti način tumačimo i član 28 Zakona o visokom obrazovanju, da se u postupku akreditacije studijskog programa vrši ocjena kvaliteta studijskog programa i njegove usklađenosti sa profesionalnim potrebama i usvojenim standardima, i uporedivosti sa sličnim ili istim programima u inostranstvu, a ne utvrđivanje ispunjenosti uslova za obavljanje djelatnosti u pogledu prostora, jer je to predmet postupka licenciranja”, rekli su iz Ministarstva prosvjete.
Kako se navodi u njihovom saopštenju, kako su uslovi u pogledu sjedišta, prostora, mjesta, kadra, opreme i dr. predmet postupka licenciranja, a kako je Vlada mjesec dana prije okončanja ovog postupka donijela odluku da sjedište VMŠ ostane u Beranama, u skladu sa takvom odlukom i zakonom je i donijeto Rješenje o licenciranju.
Šehović se vodi političko-partijskim interesima
Ipak, rasprava se na ovoj poruci nije zaustavila već je Vojvodić saopštila da se Šehović u odgovoru jednako vodi isključivo političko-partijskim interesima i dezavuiše javnost, a posebno studentsku populaciju, “zaklanjajući se iza zakonski neutemeljene i političke Odluke Vlade o upisu nove generacije studenata na reformisanu VMŠ u Beranama umjesto u Podgorici, koju je neodgovorno sam proizveo i tako naveo Vladu na krivi put”.
“Odgovor ministra, kojim pokušava da se barikadira iza Ministarstva prosvjete i jednoglasne Vlade, a kojim tvrdi kako je Univerzitet sam priznao kako ima akreditovani program u Beranama, dosad je najprovidniji partijsko-politički trik kojim se usuđuje da se obraća instituciji UCG. On zapravo tako autoriratno pokreće novu glasačku mašinu Upravnog odbora, kako bi poslije dva neuspjela pokušaja iz trećeg puta, navrat-nanos, raspisao konkurs za upis studenata na program koji nije akreditovan,” kazala je Vojvodić.
Ona je, kako je rekla, zbog javnosti, a posebno studenata, naglasila da program VMŠ jeste akreditovan, ali u Podgorici pri Medicinskom fakultetu i u nastavnoj bazi Kliničkog centra. Taj program je, posebno napominje, jedan od 160 uspješno akreditovanih programa UCG sa punopravnom Odlukom Savjeta za visoko obrazovanje, kao Vladinog tijela.
“Nema ni riječi u ministrovom odgovoru o dokumentu kojim su do danas neodgovorno medijski mahali, a ta Odluka upravo govori da je ovaj program akreditovan u Podgorici, a ne u Beranama?! Zna li ministar, i zašto to ne kaže javnosti, da je naš krunski argument to što je 2015. godine Medicinski fakultet UCG pokušao da akredituje program sestrinstva u Beranama i da je taj elaborat vraćen kao neuspješan i nestandardan? Zašto studentskoj populaciji, umjesto političko-demagoških floskula, ne saopšti iz Ministarstva da je studijski program sestrinstva reformski dorađivan i naknadno uspješno akreditovan 2016!? Akreditovan je upravo zato što su ispoštovani svi standardi ove regulisane profesije – upravo ga smještajući za studiranje na Medicinski fakultet i Klinički centar u Podgorici,” dodaje rektorka UCG.
U tom kontekstu, smatra, poražavajuće je Šehovićevo insistiranje na Beranama, i to “uz podmetanje navodnog mišljenja komisije iz dokumentacije akreditacije o kapacitetima Medicinskog fakulteta.”
“Time samo potkrepljuje utisak o makijavelističkim manirima i prema Univerzitetu i u zastupanju Vlade, a takvo ponašanje je posebno zabrinjavajuće u odnosu na buduće studente i profesionalce sa diplomom u medicinskom sestrinstvu. Uzgred rečeno, to vrijeđa i zdravu pamet. Jer, na koji način bismo mogli steći akreditaciju programa ako ne ispunjavajući standarde kvaliteta za realizaciju tog programa”, napominje Vojvodić.
Ona se pita sa li iko može da povjeruje da Medicinski fakultet sa svojim kapacitetima, može imati rivala za nastavni proces i uslove studiranja u Opštoj bolnici u Beranama, “potpomognutoj takozvanim Univerzitetskim centrom sa 200 mjesta studentskog doma, nekoliko učionica, dva prostora za predavanje i kuhinjom?!”.
Na akreditovani program sestrinstva za koji je, kako je kazala, UCG tražio licencu u Podgorici, “izdata je nezakonita licenca u Beranama.”
“Tu je čvor političkog zamešateljstva i nezakonitog ponašanja Ministarstva prosvjete. To su činjenice, a sve ostalo je govor sile vlasti, gaženje akademskih standarda, udar na internacionalizaciju Univerziteta, pokušaj njegove politizacije i provincijalizacije,” rekla je Vojvodić.
Kako smatra, nedopustiv je pritisak Ministarstva na Medicinski fakultet i rektora UCG da “obezvrijedi diplomu jedne struke, da je falsifikuje, umjesto da studentu obezbijedi međunarodno kredibilnu diplomu jedne regulisane profesije.”
Pucanje iz prazne puške
Odgovor ministra Šehovića, od kojeg su, kako je kazala, očekivali protivargumente Univerzitetu, upućivanjem još jedne Naredbe, “pucanje je iz prazne partijsko-političke puške na najvažniju instituciju jednog društva od gotovo 21 hiljadu članova.”
“A ovaj Univerzitet nije bio prćija nijedne vlade unazad 40 godina, pa ne može ni ove današnje. UCG je tekovina države Crne Gore i predstavlja njen današnji institucionalni kapacitet”, ističe Vojvodić.
Ona podsjeća da su se u otvorenim pismom ministru, uz rektora potpisali i predstavnici struke.
“Smatrala sam da takvim gestom ministra suočavamo sa jezikom akademskih činjenica i argumentima specifične struke. Nakon ponovne Naredbe kojom Univerzitetu ministar odgovara, izgleda da on taj jezik neće ili ne može da razumije. Zato se čini da je jedino časno čime može instituciji Univerziteta odgovoriti da – podnese ostavku,” zaključila je rektorka UCG.
Rukovodilac Kancelarije za karijerne orijentacije UCG, Uglješa Janković kazao je da u Beranama nema uslova ni za licencu, ni za realizaciju unaprijeđenog nastavnog plana, ni za specifičnu kliničku praksu.
On je naveo da je pohvalna informacija da Direkcija za javne radove privodi kraju zgradu pod nazivom “Univerzitetski centar” u Beranama, ali da se u njoj ne može obavljati praksa za studente VMŠ.
“Prostori koji postoje u ovom još nezavršenom objektu (dvije predavaonice i nekoliko učionica, trpezarija, kuhinja, spavaonice) u koji se godinama ulagalo, nijesu adekvatna infrastruktura za obrazovanje profesionalaca i dalju karijernu orijentaciju studenata studijskog programa Visoka medicinska škola, koji je upravo zbog standarda ove specifične profesije akreditovan u Podgorici”, dodaje Janković.