Ministarstvo vanjskih poslova je 18. maja ove godine zamolilo njemačku stranu da njihovi organi razmotre mogućnost međusobnog priznavanja vozačkih dozvola između dvije države, kazao je premijer Duško Marković tokom premijerskog sata, ističući da se nada pozitivnom odgovoru njemačkih vlasti, prenosi CDM.
Ispred kluba poslanika Bošnjačke stranke, koalicije “Shqiptaret te vendosur – Albanci odlučno“ – Forca, DUA i AA i Hrvatske građanske inicijative Ervin Ibrahimović pitao je Markovića da li je Vlada pokrenula postupak priznavanja crnogorskih vozačkih dozvola u Njemačkoj.
Prema zvaničnom izvještaju nadležnih organa, trenutno je u Njemačkoj na privremenom radu preko 23.000 državljana Crne Gore.
Pored svakodnevnih problema sa kojima se naši građani susreću u Njemačkoj, kao što su prijavljivanje boravka, dobijanje potrebne dokumentacije za rad u Njemačkoj, zapošljenja, smještaja, nepoznavanje njemačkog jezika i slično, naše građane dodatno opterećuje i nemogućnost korišćenja crnogorskih vozačkih dozvola.
“Nepriznavanje crnogorskih vozačkih dozvola od strane njemačkih organa stvara problem i onima koji su više decenija u Njemačkoj kao i onima koji su tek godinu-dvije na privremenom radu. Posjedovanje automobila je skoro nasušna potreba i pojednostavljuje svakodnevnu mobilnost u drugoj zemlji. Priznavanjem crnogorskih vozačkih dozvola i besplatna zamjena znatno bi pomogla našim iseljenicima u Njemačkoj, ne samo što se tiče finansijske uštede vremena potrebnog za teoretske časove i praktičnu obuku itd. Već bi naši građani dobili mogućnost slobode kretanja kao i da apliciraju na raznim konkursima za posao gdje se traži i odgovarajuća kategorija vozačke dozvole”, kazao je Ibrahimović.
Marković je podsjetio da u ovom momentu postoji određeni režim olakšica za crnogorske državljane koji su se našli na privremenom boravku i radu u Njemačkoj.
“Naime, prema važećim propisima, ukoliko imalac crnogorske vozačke dozvole zasnuje prebivalište u Njemačkoj, istu može koristiti u vremenskom trajanju do šest mjeseci. Nadležna Uprava koja odlučuje o ovim pitanjima, može produžiti taj rok za još 6 mjeseci ako podnosilac zahtjeva dokaže da neće imati prebivalište u Njemačkoj duže od godinu dana. Međutim, ukoliko boravi više od tog perioda, crnogorska vozačka dozvola mora biti zamijenjena njemačkom. Prilikom zamjene, crnogorski državljani moraju apsolvirati i položiti ispit za sticanje njemačke vozačke dozvole, i takav ispit svakako za njih znači i izvjesni napor. U ovom trenutku, na osnovu njemačke Uredbe o vozačkoj dozvoli, naši državljani ne moraju pohađati kompletnu obuku u auto-školi, i samim tim su oslobođeni značajnog dijela troškova za sticanje njemačke vozačke dozvole”, objasnio je on.
Marković je istakao da Ministarstvo vanjskih poslova u saradnji sa Ministarstvom unutrašnjih poslova u kontinuitetu radi na iznalaženju mogućnosti za potpisivanje Izjave o namjeri o međusobnom priznavanju vozačkih dozvola – kako su to uradile Srbija i Republika Bosna i Hercegovina.
“Dakle, prepoznajući ex officio važnost ovog pitanja za državljane Crne Gore sa stalnim i privremenim boravkom u Njemačkoj, ali uvažavajući i brojne upite naših iseljenika istim povodom, Ministarstvo vanjskih poslova je u odgovarajućoj proceduri 18. maja ove godine već zamolilo njemačku stranu da njihovi organi razmotre mogućnost međusobnog priznavanja vozačkih dozvola između dvije države”, istakao je Marković.
Službena komunikacija sa njemačkom stranom ovim povodom traje već od juna 2015, dakle više od dvije godine.
“Međutim, iako su nakon zvanične note uslijedile i diplomatske urgencije, treba imati u vidu da se u konkretom slučaju radi o procedurama koje zahtijevaju određeno vrijeme, jer podrazumijevaju i saglasnost organa saveznih pokrajina Njemačke, nadležnih za regulativu iz oblasti upravnih unutrašnjih poslova”, kazao je Marković.
Crna Gora i Njemačka imaju prijateljske i veoma sadržajne odnose, u svim oblastima, posebno onim od ključnog značaja za uspješno okončanje procesa evropske integracije Crne Gore.
“Naši bilateralni odnosi daju mi za pravo da vjerujem da će i pitanje međusobnog priznavanja vozačkih dozvola sa njemačke strane biti tretirano pozitivno. Ono je svakako sastavni dio mjera koje građanima Crne Gore, u završnoj fazi procesa pristupanja Evropskoj Uniji, treba da omoguće da što lakše i uspješnije koriste povoljnosti koje su im na raspolaganju u Njemačkoj i ostalim članicama Unije”, zaključio je Marković.