Na slici se nalazi Slađana Kovačević ĐukanovićPsihološkinja Mr Slađana Kovačević Đukanović

 

Šta možemo vidjeti iz dječijeg crteža?

Kada želimo da zabavimo dijete kažemo mu: „Uzmi sad malo crtaj, bojaj što ti želiš“? možda u tom momentu gledamo kako škraba, crta punoglavca, ili kuću, da li umije da drži pravilno olovku…

Da li ste obratili pažnju šta je to što dijete u stvari škraba?

Koje su to boje koje najčešće koristi?

Kakve su linije? Šta je nacrtalo?

Da li je introvert ili više voli da je u krugu drugih ljudi da zajednički rješava situacije, voli da igra, šeta i slićno…

Djeca uživaju dok crtaju. To je jedna od omiljenih dječijih igara. Vole da škrabaju, i pored radosti koje nudi, veoma je važna za intelektualni , socioemocionalni razvoj mališana.

Kroz dječije crteže možete otkriti njegova osjećanja, za koga je u porodici najviše vezano, ali možete otkriti i o dječijim strahovima. Tokom crtanja pratimo djetetovu motoriku, vid ,a crtež je povezan i sa razvojem govora.

Još dok su mali do 3 godine, djeca škrabaju i uživaju da nastavljaju tu igru, jer teži da ono što je prvo naučilo prikaže na papiru.

Važan je trenutak slušanja i obraćanja pažnje na ono što dijete čuje. Prvi crtež ljudske figure povezan je sa crtanjem kruga, što djeci postaje interesantno.

Dijete obično nacrta za sebe najbitniju osobu. Kroz crtež porodice možemo razumjeti ko je prvi, ko dominira u porodici iz djetetovog ugla. Ako su članovi porodice nacrtani odvojeno, vjerovatno je kontakt među članovima slabiji. Nekada se desi da dijete izostavi nekog člana. Ima otpor da nacrta nekog pogotovu ako ima brata ili sestru na kojeg je ljubomorno i želi da ga izostavi. Dešava se da izostave roditelja –a najčešće to bude otac sa objašnjenjem da je pošao na posao da zaradi za igračke. Onog koga je najviše nacrtalo to jeste kome je dalo najviše prostora je neko koga mnogo vole.

Ako dijete sjenči crtež, može ukazivati na anksioznost. Simbolika boja je važna, ali moramo znati koja je to boja koju dijete najviše voli. Bitno je i razgovarati sa djecom o crtežu, kako ga ono doživljava.

Djeca koja su impulsivnija i emotivnija koriste tople boje kao što su žuta, crvena, narandžasta, dok racionalna djeca koja su uravnotežena koriste plavu i zelenu boju. Djeca koja se plaše često kriju svoje crteže na uvid, ono što nacrtaju zna biti sićušno i nacrtano u uglove lista. Kada ih zaokružuju, uokviruju znak je takođe nesigurnosti i plašljivosti. Djeca na crtežu prikazuju svoje doživljaje što je jako važno posmotriti i prema tome procijeniti njegovo psihičko stanje.

Djeca koja su mirnija vole svoje crteže da završe do kraja dok za raztliku od njih, djeca koja su nemirnija svoje crteže ostavljaju na pola jer nemaju vremena da ih završe, žele neku drugu aktivnost.

Bube, pauci, čudovišta , insekti mogu biti ilustracija nekog straha, ali isto tako mogu da budu nacrtana jer su već gledali crtaće sa pomenutim likovima.

Važno je pogledati više dječijih crteža i uočiti koje radnje i boje se ponavljaju da bi mogli zaključiti koje sve emocije preovladaju kod djece.

Kada posmatrate crtež, važno je da obratite pažnju na ton cijelog crteža, šta je to što je dijete naglasilo i šalje Vam poruku. Kako teče raspored na crtežu, kolike su figure.

Obratite pažnju na naglašene djelove tijela, koga je prvo nacrtalo, da li sebe crta kao srećno, povučeno, plašljivo, kakve su linije, boje…

Sve su to znakovi koji nam mogu sugerisati o osobinama djeteta, ili nekim problemima koji se javljaju.

loading…