Najnovija mjerenja pokazuju da je koncentracija PM čestica veća od dozvoljenog u više crnogorskih gradova, navodi za Portal Analitika Aleksandar Perović iz ekološkog pokreta “Ozon”.
“PM čestice su veće od dozvoljenog u Pljevljima, Bijelom Polju, Nikšiću i Podgorici, dok su prije neki dan bile i u Baru”, ističe Perović.
Problem zagađenja vazduha se javlja svake godine u zimskom periodu, a ćutanje institucija je već postalo trend, dodaje naš sagovornik.
“Svake godine imamo istu politiku ćutanja institucija. Institucije moraju da budu proaktivne, da ne dozvole da se podaci tumače na način kako ne bi trebalo, kako nije zakonski ili da zbog nedovoljne informisanosti ili neznanja ljudi stiču pogrešnu sliku o ozbiljnosti situacije. Nedopustivo je da nadležne institucije ne reaguju, pogotovo nadležne institucije na lokalnom nivou, koje imaju odgovornost da građane informišu o kvalitetu životne sredine“, objašnjava Perović.
Kvalitet vazduha u Bijelom Polju se prati tek tri posljednja mjeseca i već je prekoračenje PM čestica veće nego što je zakonom dozvoljeno.
„Za tri posljednja mjeseca prethodne godine, Bijelo Polje je imalo 58 dana sa prekoračenjima čestica, dok je na godišnjem nivou dozvoljeno 31. Definitivno, lokalna uprava Bijelog Polja bi već trebala da bude zainteresovana da napravi plan kako da se bori sa aerozagađenjem, shodno specifičnostima lokalne zajednice i izvorima koji su dominantni“, ističe on.
Izvor zagađenja: Perović ističe da se izvor zagađenja može locirati u zavisnosti od specifičnosti lokalnih zajednica.
„Dok je za sjever dominantno riječ o individualnim i kolektivnim ložištima, koja koriste drvo i ugalj, u Podgorici je riječ o svim vrstama grijanja zajedno sa saobraćajem, koji je veoma intenzivan i kojeg čini veliki broj automobila, koji imaju veoma upitnu tehničku ispravnost i koji koriste goriva koja su zabranjena u Evropskoj Uniji i svakako industrijska postrojenja“, objašnjava Perović.
On navodi i da se strategija, kojom se bori sa ovim problemom mora napraviti.
„Mogu se zabraniti vozila koja imaju goriva koja su zabranjena u Evropskoj Uniji, zgrade raditi energetski efikasnije, da bi se toplota zadržavala, da se ne koriste drva i ugalj, a za Pljevlja je jedino pravo rješenje specifikacija urbanog dijela grada i na taj način bi se izbacila upotreba uglja. Veoma je bitno poznavati prostorno planiranje, jer ukoliko takozvane „ruže vjetrova“ nijesu prisutne u mjeri u kojoj su dovoljne da razvjetre i razbiju aerozagađenje mi moramo imati i rezervne varijante postrojanja vazduha. Do sada se nije vodilo računa, posebno u Pljevljima, gdje su jedine dvije strane, gdje su prisutne tzv ruže vjetrova zatvorene deponijama od termoelektrana i rudnika“, zaključuje Perović priču za Portal Analitika.
Veliko zagađenje je zabilježeno i u regionu, pa je Institut za javno zdravlje Srbije zbog zagađenja juče izdao i preporuke građanima.