Prof. dr Marijan Premović iz Berana prisustvovao je promociji dvojezičnog izdanja “Testament Đurđa Crnojevića“, autora Miloša Miloševića održanoj u Nacionalnoj biblioteci Crne Gore „Đurđe Crnojević“ na Cetinju, objavljuje eSpona.

“Ovo je jedan izuzetno vrijedan istorijski dokument koji nam daje informacije o političkim prilikama i u njemu su dati najznačajniji rezultati kritičke analize, kazao je prof. dr Marijan Premović.

Pored Premovića, o knjizi je govorila i prevoditeljka djela Slađana Sjekloća, viša bibliotekarka i referentkinja za izdavačku djelatnost u Biblioteci.

“U testamentu srijećemo tri glavne teme koje su u tom trenutku duboko zaokupljale Đurđa Crnojevića. On govori kao vjernik, kao muž i otac i kao prognani gospodar Crne Gore koji doživljava teške trenutke na Apeninskom poluostrvu. On ispisuje svoju ličnu poruku Mletačkom senatu, jer ovo nije bila samo poruka njegovoj ženi već je ovo išlo i Mletačkom senatu i to je na neki način bio i politički testament. U pitanju su bile krajnje teške i bitne političke i životne odluke. Đurđe u tom testament vrlo pohvalno i afirmativno govori o svojoj ženi, tako da ne mogu reći da Crnogorci nijesu imali poštovanja prema svojim ženama. Nakon toplog obraćanja ženi brzo su prevagnule i druge ozbiljne teme”, kazao je Premović.

U okviru svoj bogate izdavačke produkcije Nacionalna biblioteka Đurđe Crnojević u saradnji sa Ministarstvom kulture objavila je kritičko izdanje testamenta Đurđa Crnojevića sa komentarom dr Miloša Miloševića. Značaj ovakvog djela za istoriju i kulturu Crne Gore je veliki, samim tim što znamo da iz doba Crnojevića potiče najstarija državna štamparija u Evropi i svijetu, kazala je prevoditeljka djela Slađana Sjekloća.

“Đurađ je testament počeo pisati tokom svog boravka u Milanu, i kao što je konstatovano u kritičkom komentaru ove knjige najprije ima neki prisan tonalitet, odnosno Đurađ se obraća svojoj ženi Izabeti u vidu privatnog pisma koje postepeno prelazi i dobija formu oporuke. Što se tiče ove knjige konkretno, mislim da je veoma važno čuvati ovakva dokumenta i baštiniti ih. Mi se u Nacionalnoj biblioteci trudimo da čuvamo sve što je od značaja za Crnogorsko nasljeđe i što je dokaz Crnogorskog identiteta”, istakla je Sjekloća.

Ovu vrijednu publikaciju Biblioteka je objavila na crnogorskom i engleskom jeziku, krajem prethodne godine, u okviru Programa zaštite i očuvanja kulturnih dobara za 2019. godinu, uz finansijsku podršku Ministarstva kulture Crne Gore.