Kako saopštavaju sa portala Radio Andrijevica, i pored brojnih obećanja, sem eksploatacije šljunka i pijeska, na području andrijevačke opštine se već godinama ne dolazi do rješenja da se raspoloživa nalazišta stave u odgovarajuću razvojnu funkciju. O tome svjedoče i nalazišta mermera u dijelu planine Žoljevice, koja i pored brojnih obećanja nijesu valorizovana.
Naime, priča oko aktiviranja ovog rudokopa je i dalje ostala samo mrtvo slovo na papiru, iako se zna da se prije nekoliko decenija uspješno vršila eksplatacija mermera iz Žoljevice.
U strateškim planovima i dokumentima iskorišćavanje mineralnog i rudnog bogatstva na teritorji andrijevičke opštine knjiži se kao značajna razvojna šansa čitavog kraja.
Iz lokalne uprave iskazuju žaljenje što nijesu pronađeni investitori koji bi na pravi način iskoristili rudno bogatstvo na ovom području i što lokalna zajednica godinama ostaje bez značajnih prihoda koji mogu da se ostvare po ovom osnovu. Međutim, kako navode, stvar je u rukama Vlade Crne Gore koja je nadležna za oblast iskorišćavanja rudnih i mineralnih sirovina.
– Znamo da su sprovođene brojne aktivnosti oko ponovnog aktiviranja rudokopa u Žoljevici, koji je nekada uspješno radio. Nažalost, nije se došlo do valjanog rješenja, što je velika šteta i za lokalnu zajednicu i za državu. Hoćemo da se nadamo da će se, pronalaskom pogodnih investitora, do takvog rješenja, ipak, doći. To mora da uradi Vlada jer je to u njenoj ingerenciji, a odgovorni u Opštini su tu da daju svaku vrstu pomoći. Tim prije, jer svi dobro znamo da su nalazišta mermera o kojim je riječ razvojna šansa čitavog kraja – naveli su iz lokalne uprave.
Do prije tridesetak godina preduzeće “Mermer” se u dužem periodu uspješno bavilo eksploatacijom mermera iz Žoljevice, sve dok početkom devedesetih godina prošlog vijeka nije počelo da zapada u dugove. Na kraju, zbog značajnih potraživanja određenih povjerilaca, doživjelo je uvođenje stečaja. U međuvremenu je beogradski investitor u partnerskom odnosu sa Opštinom Andrijevica kupio imovinu “Mermera” formirajući pritom preduzeće pod nazivom “Andrimer”. Taj pogon je radio kratko, stim što je beogradski investitor u međuvremenu otkupio udio koji je Opština Andrijevica imala u njemu. Poslije toga “Andrimer” je više puta ustupan pod zakup određenim investitorima, da bi na kraju bio prodat jednoj grčkoj kompaniji, koja nikad ispod Žoljevice nije organizovala bilo koji vid proizvodnje, iako je za tako nešto podigla kredit stavljajući imovinu preduzeća kao hipoteku. Ta imovina je u međuvremenu potpuno devastirana, dok prava istina o sudbini imovine bivše komapanije “Mermer” koja se nalazila izvan Andrijevice nije poznata.
Ministarstvo kapitalnih investicija prije dvije i po godine raspisalo je konkurs za dostavljanje ponuda za dodjelu ugovora o koncesiji za detaljna geološka istraživanja i eksploataciju ukrasnog kamena na lokalitetu Žoljevica. Jedini ponuđač na konkursu bila je kompanija Uniprom metali, koja je dobila maksimalan broj bodova za dodjelu koncesija u trajanju od 30 godina. Tim ugovorom je predviđeno da država od pomenutih koncesija za 30 godina dobije milion i sto sedamdeset hiljada eura. Međutim, Vlada kasnije nije usvojila informaciju o realizaciji pomenutog konkursa, čime je kompanija Uniprom metali morala da odustane od planiranog posla.
Interesovanje za aktiviranje novog rudokopa u Žoljevici su iskazivali i neki kineski investitori, ali su na kraju rekli da nije pravi moment da investiraju u Crnu Goru. Poslije toga procurela je vijest da je andrijevički mermer privukao pažnju određenih firmi iz Slovačke i da postoji mogućnost da oni otpočnu neki vid proizvodnje na pomenutom lokalitetu. To su potvrđivali i odgovorni iz lokalne uprave, ali ni od toga nije bilo ništa.
Izvor: Radio Andrijevica