Iz preduzeća za prevoz putnika „Viktorija ekspres“ vlasništvo Marka Babića zatražili su od Vlade Crne Gore da im omogući da na odgovarajući način ponovo stave u funkciju autobusku stanicu u Beranama, prenosi Dan.
Ovakva reakcija uslijedila je nakon što je pomenuto preduzeće potisalo ugovor sa Privrednim sudom o zakupu autobuske stanice na period od šest mjeseci, uz odgovarajuću nadoknadu. Ugovor je potpisan nakon što je sredinom aprila uveden stečaj u preduzeću „Simon Vojaž“ u čijem se satavu nalazila i autobuska stanica.
Iz Viktorije ekspresa tvrde da imaju ozbiljne smetnje i opstrukcije sa različitih adresa oko uspostavljanja normalnog funkcionisanja autobuske stanice.
„Od Ministarstva kapitalnih investicija, odnosno Vlade i samog premijera tražimo da se omogući normalan rad i nesmetano funkcionisanje autobuske stanice, onako kako to i važeći propisi nalažu. Tražimo da se da dozvola za ponovno uspostavljanje autobuskih linija koje su bile dodijeljene pereduzeću „Simon vojaž“. Takođe, zahtijevamo da se se izda naređenje da svi prevoznici moraju da koriste usluge autobuske stanice, jer je nedopustivo da oni, uz veliki rizik, i dalje, umjesto na peronima, primaju i iskrcavaju putnike na ulici. Sve to zahtijeva predanu kontroli nadležnih inspekcija. Ovakav zahtjev smo ranije uputili nadležnom ministarstvu, ali još uvijek nijesmo dobili pozitivan odgovor, što, na štetu svih nas, prosto blokira rad autobuske stanice“, kazao je vlasnik Marko Babić za „Dan“.
Pojasnio je da njegova firma zakupom autobuske stanice nije preuzela nikakve obaveze prema povjeriocima koje ima preduzeće „Simon Vojaž“.
„Mi smo samo uzeli u zakup autobusku stanicu, dok sa obavezama preduzeća koje je otišlo u stečaj nemamo ništa. Prevoznike uvjeravamo da sa nama neća imati problema kao sa prethodnim vlasnikom. Zasad smo uložili sredstva kako bi stanica profunkcionisala. Zadržali smo određeni broj zaposlenih, uz namjeru da uposlimo još radnika. Potrebno je samo da nadležne institucije rade svoj posao i da imamo korisnu priči i za Berane i za brojne putnike iz čitavog regiona“, naglasio je Babić.
Bivši radnici Simon vojaža podsjećaju da su do uvođenja stečaja, više od godinu dana štrajkovali tražeći da im se isplate zaostala potraživanja. Oni i tvrde da u poslednjih tri godine nijesu primali plate, i da im za taj period nijesu uplaćivni doprinosi za penzijsko i zdravstveno osiguranje. Napominju da su tu i neisplaćene dnevnice, regresi…
Imovina otuđena dok su radnici štrajkovali
Radnici „Simon vojaža“, čiji je izvršni direktor bio aktuelni predsjednik SO Petnjica Mehmed Adrović tvrde da je u poslednje vrijeme dok su oni štrajkovali otuđen dobar dio imovine ovog preduzeća.
„Stečaj je trebalo uvesti ranije, jer je u međuvremenu dobar dio raspoložive imovine otuđen. Teško je utvrditi šta je sve odnešeno i prodato, jer je furma prosto očerupana, samo da bi se obezvrijedila njena imovina. Radi se o velikim vrijednostima. Poslije svega očekujemo da će se preduzeće, ipak, postavi na noge i da će se organizovati prevoz putnika na odgovarajući način. Ubijeđeni smo da ova firma može da radi, samo ako se u taj posao uđe pošteno i odgovorno“, naglasili su bivši radnici.