Nakon desetogodišnje potrage, Semir Kardović iz Rožaja postao je svjedok izuzetnog prirodnog otkrića. Na crnogorskom dijelu planine Hajla, jedna od kamera postavljenih za praćenje divljih životinja snimila je balkanskog risa.
Ovo je izuzetno ugrožena vrsta čija se populacija procjenjuje na manje od 50 jedinki.
Ovaj događaj označava prvi verifikovani susret s ovom vrstom u Crnoj Gori nakon više od dve decenije.
“Skakao sam od radosti! Mnogo mi je drago što sam uspio da ga pronađem”, rekao je Kardović za “Vijesti”.
Kao planinarski vodič i ljubitelj prirode, Kardović je već deset godina angažovan u potrazi za dokazom prisustva balkanskog risa na teritoriji Crne Gore. Njegova istraga je bila podržana od strane lokalnih i međunarodnih organizacija posvećenih zaštiti prirode.
Iz Agencije za zaštitu životne sredine (EPA) pozdravili su ovaj značajan pronalazak. “Ovo je sjajna vijest. Sada očekujemo potvrdu prisustva reprodukcije, odnosno prisustvo majke sa mladima. Tek tada ćemo moći sa sigurnošću reći da se balkanski ris vratio u crnogorske divlje šume”, navode iz EPA.
Balkanski ris, najugroženija podvrsta evroazijskog risa, naseljava zapadni dio Sjeverne Makedonije, istočni dio Albanije i kosovski dio Prokletija. U literaturi se spominje da je ris bio prisutan u Crnoj Gori, ali je poslednji primerak registrovan pre više od 20 godina.
Semir Kardović je poslednji put u Crnoj Gori snimio risa pre 22 godine, a poslednji potvrđeni primerak je odstranjen u jesen 2002. godine. Kardović je napomenuo da je pronalaženje risa zahtijevalo specijalne tehnike i puno strpljenja.
“Da biste pronašli životinju, morate se ponašati kao životinja”, objašnjava Kardović, dodajući da je za ovo otkriće bilo potrebno mnogo truda i koordinacije sa francuskom organizacijom ‘Nikena Eco Adventures’.
Balkanski ris je izrazito teritorijalna životinja i nastanjuje velike prostore. Njegova prisutnost u Crnoj Gori može ukazivati na mogućnost migracije, a Kardović napominje da je moguće da je jedinka koja je snimljena došla iz Kosova.
Stručnjaci ističu da su dodatna istraživanja neophodna kako bi se potvrdila reprodukcija risa na ovom području. “Koliko god bio entuzijastičan pojedinac, institucije moraju preduzeti dodatne korake u zaštiti i istraživanju”, zaključuje Kardović.
Ovaj pronalazak predstavlja važan korak u očuvanju balkanskog risa i može imati značajan uticaj na zaštitu ove ugrožene vrste. Naredni koraci uključuju dodatna istraživanja i potencijalno označavanje snimljenih jedinki kako bi se pratilo njihovo kretanje i zaštitila njihova staništa.
Izvor: Vijesti