pukotinaBeranci se ne plase zemljotresa

Proces oslobađanja kinetičke energije i potresa na zemlji nazivamo zemljotres. Čak svakih tridesetak sekundi događa se neki zemljotres na planeti Zemlji iako se oni ne mogu kratkoročno predvidjeti, može se uticati na smanjenje njihovih posledica. Jutros je snažan zemljotres magnitude 6,4 udario u Albaniji 13 kilometara od epicentra u mjestu Mamuras. U jutarnjim časovima osjetio se i u Crnoj Gori.

Pitali smo građane Berana da li su osjetili zemljotres, imaju li strah i šta sve treba preuzeti?

“Osjetio sam, ako dođe do jačeg udarca ne treba bježati treba zadržati prisebnost, čučnuti na pod, pokriti glavu i vrat rukama i sakriti se u ugao prostorije gdje je masivniji zid i skloniti se od staklenih površina”, kazao je Željko (42).

Neki su osjetili podrhtavanje tla, neki su čvrsto spavali. Ako dođe do jakog zemljotresa treba se skloniti kod starih zgrada dok je u novim zgradama manje masivnih zidova.

“Nemam strah, nisam znao da li se tripujem ili se stvarno dešava. Čak mi se i dopao”, rekao je Boško (24).

Građani se ne plaše jer se ništa značajnije neće desiti po ovom pitanju ako se poredi sa dosadašnjom geološkom istorijom. Svakako se mogu predvidjeti i desiti ali smatraju da ne očekuju zemljotrese veće magnitude od šest jedinica Rihterove skale.

“Nisam osjetila, imam jako čvrst san, dok se moje dijete jako uplašilo”, kazala je Milena(26).

Jako je potrebno da djeca još u školama nauče kako da se sačuvaju. Svaka kuća treba da ima porodični priručnik za vanredne situacije sa najosnovnijim pravilima.

“Dobar je bio, pravi deep zemljotres, ne možemo ništa preuzeti osim što bi mogli recimo trčati goli. Najjači što sam osjetio do sada”, šaljivo je odgovorio Vanja(28).

Treba podići svijest građana da to što se zemljotres dešava ređe nego negdje drugje ne znači da neće ovdje, ne da žive u strahu, već da shvate da je to rizik u kojem su naš grad i država podložni.

 

loading…