Uprkos najavama predstavnika Uprave policije da će u Crnoj Gori u 2017. godini biti postavljeni najsavremeniji stacionirani radarski sistemi duž glavnih saobraćajnica, to se ipak neće desiti, prenosi dnevna novina Dan.
Razlog za, prema zvaničim potvrdama iz policije, nedostatak finansijskih sredstava.
Izrada projekta stacionarnih radarskih sistema bila je planirana za prvu polovinu 2015, sredstva je trebalo da obezbijedi Vlada Crne Gore, a implementacija projekta se očekivala tokom prošle godine.
“I pored najave da će sa postavljanjem stacionarnih sistema biti započeto tokom 2017. godine, do realizacije ovog projekta nije došlo zbog nedostatka finansijskih sredstava. Akcionim planom za realizaciju Strategije poboljšanja stanja bezbjednosti saobraćaja za 2017. planirano je u drugoj polovini tekuće godine raspisivanje tendera za izbor najpovoljnijeg ponuđača za instaliranje stacionarnih sistema, dok je sama implementacija projekta pomjerena za 2018. godinu”, rečeno je iz Uprave policije.
Prvobitno je bilo planirano da ti stacionirani radarski sistemi budu postavljeni na lokacijama na kojima su se često događali teški udesi. Radari su, kako su godinama tvrdili iz MUP-a, trebali da snimaju vozila u prekršaju kamerama visoke rezolucije, a video-zapisi prekršaja bi se distribuirali Operativnom centru, koji bi procesuirao saobraćajne prekršaje bez prisustva saobraćajne policije u tom procesu.
Inače, policija je najavljivala projekat stacioniranih sistema za kontrolu prekoračenja brzine i prolaska kroz crveno svjetlo, koji je već trebalo da profunkcioniše, ali se ni to nije desilo.
Ti sistemi su trebali da registruju sve prekršaje u raskrsnicama i na otvorenim putevima kroz čitavu Crnu Goru. Jedan dio pod nazivom dejta centar nalazio bi se u Podgorici i u njemu bi se snimali svi detektovani prekršaji i vršila se njihova obrada.
Drugi dio činili bi sami stacionarni sistemi, koji su trebali da budu postavljeni na raskrsnicama, odnosno duž magistralnih puteva. Posredstvom dži-pi-es mreže stanje na terenu je trebalo da se preko stacionarnog sistema prenosi u glavni centar, koji je u Podgorici.
Fotografija lica mjesta bi se štampala, a sadržala bi datum i vrijeme kada se prekršaj desio, brzinu kojom se vozilo kretalo, lokaciju gdje se to desilo, kao i broj registarskih oznaka vozila kojim je napravljen prekršaj. Sve to, uz prekršajni nalog, bilo bi proslijeđeno na kućnu adresu vlasnika vozila i tim podacima nije moguće manipulisati.
Stacionirani radari su trebali da budu postavljeni na 72 lokacije u Crnoj Gori. Sistem koji mjeri brzinu bio bi postavljen u okviru kućišta, sadržao bi kameru koja radi i danju i noću, kao i čitač brzine.
Planirana je bila kupovina 25 tih sistema i onda bi policija postavljala taj sistem na lokacije koje će samo oni znati, kako ne bi došlo do zloupotreba. Sistem registruje brzinu od 20 do 250 kilometara na čas. U centralnoj regiji planirano je bilo instaliranje uređaja na 31 lokaciji, u primorskoj regiji na 17 lokacija, dok je u sjevernoj regiji planirano postavljanje na 24 lokacije.
Sistem bi bio umrežen sa graničnim prelazima, tako da počinioci saobraćajnih prekršaja ne bi mogli da napuste Crnu Goru prije nego što plate kaznu.