centar za menCentar za djecu sa posebnim potrebama u borbi sa socijalnim i fizičkim barijerama

Osobe sa invaliditetom se svakodnevno suočavaju sa socijalnim i fizičkim barijerama, kao što su predrasude u stavovima prema invalidnosti, nepristupačnost objekata kao i informacija i oruđa za komunikaciju pa je Međunarodni dan osoba sa invaliditetom obilježen uz igru i druženje, likovno izražavanje djece i kreativnost.

U Domu zdravlja “Dr Nika Labović” radi Centar za djecu sa posebnim potrebama koji pruža usluge osobama, do navršene 16 godine, na nivou primarne zdravstvene zaštite djeci.

“Primarna aktivnost Centra za djecu sa posebnim potrebama je rano otkrivanje i intervencija u smislu dijagnostičkih i terapeutskih procedura kod djece sa rizikom po rani psihomotorni razvoj. Do sada je pomoć i podršku stručnog tima zatražio 1441 korisnik, od tog broja iz Berana je 1102 korisnika, Andrijevice 101, Plava 109, Rožaja 88 i Bijelog Polja 41 lice”, saopšteno je iz Centra.

Stručni tim Centra čine psihološkinja Ana Golubović-Popović, specijalista pedijatrije dr Zorica Babić i logoped Tamara Sekulić. U skladu sa individualnim potrebama svakog djeteta Centar sarađuje sa obrazovnim institucijama, Centrom za socijalni rad, udruženjima roditelja djece sa smetnjama u razvoju, medijima, sportskim društvima i mnogobrojnim institucijama.

Međunarodni dan osoba sa invaliditetom obilježava se od 1992. godine kada je Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila Rezoluciju 47/3 sa ciljem promovisanja prava i dobrobiti osoba sa invaliditetom u svim sferama društva i povećanja svijesti o stanju osoba sa invaliditetom u svakom aspektu političkog, socijalnog, ekonomskog i kulturnog života.

U Crnoj Gori se sve više promoviše i razvija novi odnos prema licima sa invaliditetom. Zapošljavanje je jedan od važnih načina borbe protiv socijalne izolacije, te je obaveza svake države da stvori jednake šanse za sve, da lica sa invaliditetom budu socijalno integrisana, da se razbiju predrasude o njihovim mogućnostima i radnim sposobnostima, da se sa više povjerenja gleda na njih, kako bi ostvarili svoju težnju da se uključe u radne procese, obezbjeđuju egzistenciju za sebe i svoju porodicu , da se osjećaju društveno korisnim, lično srećnim i zadovoljnim.

loading…