Prijave za vakcinaciju protiv Covid-19 infekcije na platformi eZdravlje ne mogu da predstavljaju nikakvu opasnost po zdravlje građana, kazali su iz Fonda za zdravstveno osiguranje (FZO).
Iz Ministarstva zdravlja ranije je saopšteno da predlog FZO da razvije i implementira sistem za procjenu odaziva građana na vakcinaciju na platformi eZdravlje predstavlja potencijalnu opasnost i prepreku za efikasnu podršku sprovođenja imunizacije, što bi moglo da dovede u opasnost zdravlje građana.
“Ozbiljnim ljudima koji vode digitalnu transformaciju u novoj administraciji Ministarstva trebalo bi biti jasno da prijave za vakcinaciju na poznatoj i od Evrope prepoznatoj i nagrađivanoj platformi, ne mogu predstavljati ne potencijalnu, nego nikakvu opasnost po zdravlje građana”, navodi se u reagovanju FZO.
Direktor FZO Sead Čirgić kazao da je takva izjava Ministarstva zdravlja neodgovorna i da zbunjuje javnost.
On je pojasnio da bi kroz ponuđeni servis eVakcinaCovid-19 donosioci odluka mogli dobiti korisne informacije za odgovarajuće planove nabavki, sa ciljem efikasnog sprovođenja programa imunizacije i racionalnog korišćenja budžetskih sredstava.
“Fond je ponudio pomoć kako da na najbrži način i bez ikakvih ulaganja Ministarstvo dođe do neophodnih podataka o broju zainteresovanih građana sa svim potrebnim zdravstvenim i drugim podacima za vakcinaciju kako bi dalje mogli planirati aktivnosti za istu”, kazao je Čirgić.
Prema njegovim riječima, posljednje saopštenje Ministarstva vezano za novi elektronski servis eVakcinaCOVID-19, kao i uopšte za digitalnu transformaciju zdravstvenog sistema u proteklom periodu “ostaju suštinski nerazumljiva i neprepoznatljiva”.
Čirgić je kazao da platforma eZdravlje koja se, kako je rekao, našla na udaru Ministarstva, bilježi više od šest miliona posjeta i da je sasvim vjerovatno najkorišćenija i najkorisnija platforma u državi.
On je naveo da je glavno pitanje zašto se kao imperativ i navodna nužna potreba postavlja digitalizacija u resoru koji je ostvario izvanredne rezultate, upravo kroz dugogodišni proces informatizaije i digitalne transformacije.
„Možemo se i složiti da možda u Fondu u nekim djelovima sistema nemamo najmodernija rješenja, upravo iz razloga što se strogo vodi računa o svakom euru iz budžetskih sredstava, a što nikako i u nijednom slučaju ne utiče na funkcionalnost“, rekao je Čirgić.
On je poručio da je funkcionalnost prioritet kod razvoja svakog rješenja FZO.
„Dugogodišnje iskustvo nas opominje na brojne predloge koji su za rezultat imali trošenje značajnih budžetskih sredstava, a bez sveobuhvatne analize i jasnih ciljeva, tako da sa nestrpljenjem očekujemo dugo najavljivani projekat digitalizacije već digitalizovanog zdravstvenog sistema“, naveo je Čirgić.
Izvor: MINA