Dan je planete Zemlje. Oko 13 odsto teritorije Crne Gore je zaštićeno što je, kako poručuju iz resornog ministarstva, više od postavljenog cilja od 10 procenata. Iz civilnog sektora poručuju da je potrebno više raditi na primjeni zakona i strateških dokumenata, prenosi rtcg.me.
“Crna Gora je bila, ostala i na nama je da radimo na tome da ostane, zelena tačka na mapi Evrope i šire”, poručila je Ivana Vojinović, generalna direktorica Direktorata za životnu sredine.
Vojinović je u Jutarnjem programu TVCG kazala da je evidentan povećan osjećaj građana za značaj očuvanja životne sredine.
“Iz dana u dan imamo sve više poziva o ekološkim problemima, projektima. Iz godine u godinu se povećava interesovanje građana za očuvanje životne sredine, o tome se sve više priča”, kazala je Vojinović. Ona ipak smatra da to nije dovoljno da bi riješili ekološke izazove.
“Oko 13 odsto teritorije je zaštićeno što je više od cilja koji smo postavili od 10 odsto”, kazala je Vojinović.
Kako navodi postoje i inicijative za zaštitu Solane i rijeke Zete. Kazala je i da je urađeno mnogo na izgradnji infrastrukture, pa trenutno imamo devet postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda.
“To su ključni projekti u oblasti zaštite životne sredine“, kazala je Vojinović i dodala da je cilj da sva opština imaju postrojenja za prečišćavanja otpadnih voda. Imamo dvije regionalne deponije, devet reciklažnih dvorišta…
Od tri veća zagađivača dva, TE Pljevlja i Željezara Toščelik, kako kaže Vojinović, dobili su integrisanu dozvolu za rad.
“Ta dozvola je garancija da rade po najstrožim propisima zaštite životne sredine“, kazala je Vojinović.