Gužva kod sudije, a prosjaka manje na uliciDjetinjstvo na ulici

Crna Gora je tokom 2017. godine uložila umjerene napore da eliminiše najgore oblike dječijeg rada, ali maloljetnici su i dalje uključeni u prisilno prosjačenje i seksualnu eksploataciju, navodi se u Izvještaju o najgorim oblicima dječijeg rada, koji je Ambasada Sjedinjenih Američkih Država objavila na svom sajtu, prenosi CDM.

Kako se ističe u dokumentu, Crna Gora je obučavala inspektore o sprječavanju dječijeg prisilnog rada, organizovani su seminari kako bi se zaustavio trafiking, no, problema i dalje ima.

“Identifikacija žrtava još je oblast u kojoj je neophodan napredak ukoliko Vlada želi efikasnu borbu protiv trgovine ljudima. Istraživanje nije otkrilo nikakve dokaze o programima za sistematsko rješavanje prisilnog rada djece na ulici, prinudnog prosjačenja ili komercijalne seksualne eksploatacije”, navodi se u izvještaju.

Dodaje se da je Crna Gora izvorna, odredišna i tranzitna zemlja za djecu koja su primorana na rad, uključujući i prinudno prosjačenje, posebno među romskom djecom.

“Neke Romkinje iz Crne Gore prodaju se za brakove u toj zemlji i na Kosovu, gdje su takođe prisiljene da služe. Djeca, naročito djevojčice, prodaju se za seksualnu eksploataciju, kako u zemljama regiona, tako i u Zapadnoj Evropi”, piše u dokumentu.

Osim toga, djeca iz RAE populacije nailaze na prepreke u ostvarivanju registracije rođenja, zbog visokih cijena administrativnih taksi, ali i zbog toga što njihovi roditelji često nisu svjesni značaja registracije, što im kasnije otežava upis u školu i povećava ranjivost. U konačnom, djeca su zbog toga češće primorana na rad.

Takođe, nekoj djeci sa invaliditetom, posebno u seoskim područjima, otežan je pristup obrazovanju i ograničena je dostupnost vladinih socijalnih usluga.

U izvještaju se ističe da je Vlada uspostavila institucionalne mehanizme za sprovođenje zakona i propisa o dečijem radu. Ipak, postoje određeni nedostaci koji mogu ometati njihovu primjenu.

Zato se Vladi, između ostalog, predlaže da stalno prati i objavljuje informacije o djeci uključenoj u najgore oblike prisilnog rada, da obezbijedi kontinuiranu obuku o identifikovanju žrtava policijskim i pravosudnim organima i tužiocima, da poveća broj osuđujućih presuda i krivično goni počinioce uključene u seksualnu eksploataciju, da osigura da sva djeca koja su učestvovala u prosjačenju budu tretirana kao žrtve i imaju socijalnu pomoć kako se ne bi vratila prosjačenju, da napravi dodatne napore kako bi registrovala djecu iz RAE populacije, te da izgradi kapacitete škola i drugih programa za smještaj i pružanje usluga djeci sa invaliditetom.