mladiBeranaDo sada prihodovano manje od milion

Nacionalni parkovi Crne Gore u prvih devet mjeseci 2018. godine prihodovali su 969.137,54 eura od čega 307.639 eura prodajom ulaznica što je oko 1,7 miliona eura manje od ovogodišnjeg plana, pa je izvjesno da će ovu razliku biti teško postići za tri mjeseca.

Kako se navodi u Informaciji o kvantitativnim i kvalitativnim rezultatima ljetnje turističke sezone, koju je pripremilo nadležno Ministarstvo održivog razvoja i turizma za potrebe Vlade, riječ je o prihodu koji je ostvaren kroz obaveze plaćanja ulaza u parkove i usluga koje NPCG nudi posjetiocima, te privrednih subjekata da prilikom obavljanja djelatnosti plaćaju ranije definisanu naknadu. Takođe se podsjeća da je naplata ulaznica osnovni prihod svakog od parkova.

Upravni odbor Nacionalnih parkova Crne Gore usvojio je 30. januara Finansijski plan za 2017. godinu, koji je, između ostalog, planirano ostvarivanje prihoda u iznosu od 2.656.000 eura, „od čega odobrene subvencije iz budžeta iznose 614.000 eura, a sredstva iz donacija 255.000 eura“. Međutim, rast broja posjetilaca u svim parkovima nije pratio i rast prihoda.

Prema podacima do početka oktobra, najveći broj posjeta realizovan je u NP „Durmitor“, gdje je registrovano 43% više posjeta nego u istom periodu prošle godine. Slijedi NP „Biogradsko jezero“, sa 41% većim brojem posjetilaca. U NP „Prokletije“ takođe je zabilježeno povećanje od 171%, ali ovaj nacionalni park ima najmanju posjetu u odnosu na druge.

“Međutim, u NP „Lovćen“ postoje opstrukcije zbog naplate ulaznica od strane mještana koji gravitiraju parku, zbog čega je izgubljen prihod od oko 140.000 eura tokom 2017. Broj posjetilaca prema evidenciji nadzornika na dva naplatna punkta (Bjeloši i Krstac) koji su boravili u NP „Lovćen“ razlikuje se od broja naplaćenih ulaznica, pa je shodno toj evidenciji nacionalni park posjetilo 92.419, ali je naplaćeno svega 38.080,50 eura ulaznica”, precizira se u izvještaju.

Takođe se navodi kako su „Nacionalni parkovi prepoznali potencijal rijeke Tare za rafting“, ali da je za bolju valorizaciju ovog resursa „neophodno uspostaviti jedinstven model koordinisanog javnog upravljanja raftingom i kajakom koji će važiti cijelim tokom Tare“.

Iz NPCG procjenjuju da bi prihodi od raftinga sa dosadašnjih tri miliona eura, mogli dostići 39 miliona eura. Kao prepreku razvoju, u nacionalnom vide administrativne barijere zbog kojih dolazi do kašnjenja, prije svega, izgradnje javne infrastrukture, promocije, te gubljenja zainteresovanosti biznis sektora.

Parkovi su u godini na izmaku, dodaje se u izvještaju, ulagali u infrastrukturu, promociju i diversifikaciju proizvoda „u skladu sa zahtjevima tržišta“.

“U narednom periodu, nacionalni parkovi će raditi na razvijanju destinacijskog menadžmenta kroz unapređenje zakonske regulative, marketinga, koordinacije i dostupnosti informacijama”, precizirali su NPCG u Informaciji o kvantitativnim i kvalitativnim rezultatima ljetnje turističke sezone.