mladi BeranaDržava preuzima dug CGES-a od 8,1 milion

Ni nakon pet godina otkako su energetski subjekti uz prećutnu saglasnost Vlade krali struju za Kombinat aluminijuma (KAP), odnosno neovlašćeno je preuzimali iz evropske interkonekcije, još nijesu regulisani međusobni odnosi među kompanijama, prenosi Dan.

Ukradena struja je nakon pritisaka iz Brisela vraćena u evropsku interkonekciju, ali Crnogorski elektroprenosni sistem (CGES) i Elektroprivreda (EPCG) još nijesu izmiri obaveze koje imaju, a koje su nastale zbog krađe struje za KAP tokom 2013. godine. Revizorska kuća KPMG, koja je radila reviziju finansijskih iskaza za 2017. godinu, akcionarima je skrenula pažnju na neizvjesnost ishoda spora po osnovu neevidentirane obaveze u vezi sa zahtjevom EPCG u iznosu od 8,1 milion eura. Spor je pred Privrednim sudom u toku i rukovodstvo CGES-a procjenjuje da je veća vjerovatnoća da društvo neće imati odliva sredstava po tom osnovu.

CGES, čiji je većinski vlasnik država sa 55 odsto dionica, nije knjižio nijednu obavezu prema EPCG, u kom država ima 57 odsto akcija, u vezi sa angažovanjem sistemske rezerve za naknade koje EPCG potražuje od CGES-a. To se odnosi na period od 1.januara do 14. juna 2013. godine.

Članom 18 Zakona o budžetu za 2018. godinu propisano je da se ‘prihodi po osnovu vlasništva i ostvarene dobiti privrednih subjekata u državnom vlasništvu u Crnoj Gori iz oblasti energetike mogu u 2018. godini koristiti za regulisanje međusobnih dužničko-povjerilačkih odnosa tih subjekata, proisteklih iz zakonskih obaveza snabdijevanja i balansiranja, i realizaciju prioritetnih kapitalnih investicija u energetskom sektoru’. Imajući u vidu citirani član Zakona o budžetu, a nakon održanih sastanaka povodom primjene ovog člana između zainteresovanih subjekata, očekuje se da će država preuzeti ovo potraživanje prema EPCG ili garantovati njegovu naplatu, na koji način bi CGES bio oslobođen ove obaveze piše u revizorskom izvještaju KPMG-a.

CGES je prošlu godinu završio sa dobiti od 4,7 miliona eura, a dobit će se vjerovatno dodati neraspoređenoj, odnosno, akumuliranoj dobiti iz prethodnih godina. O tome, kao i o revizorskom izvještaju danas će odlučiti akcionari na skupštini.

Prema podacima iz izvještaja, CGES od kupaca u zemlji potražuje 8,5 miliona eura. Od toga, potraživanja prema EPCG iznose milion eura, od Uniproma potražuje 1,42 miliona, a 1,45 miliona od Montenegro bonusa. Dug Montenegro bonusa je nastao po osnovu korišćenja prenosne mreže kada je Montenegro bonus snabdijevao KAP. CGES ovaj dug može da naplati prinudnim putem, ali zbog člana Zakona o budžetu broj 18, stav je bio da se ne pokreće postupak.
Krajem maja je sklopljen ugovor o cesiji između Montenegro bonusa, JZU Klinički cenatr i CGES u iznosu od 400 hiljada po osnovu kojeg je CGES primio 200 hiljada eura.

U izvještaju je navedeno da je pod hipoteku za kredit od 40 miliona kod EBRD stavljeno šest trafostanica. Dvije u Podgorici i po jedna u Pljevljima, Ribarevinama, Mojkovcu i Danilovgradu.

CGES nije izvršio uknjižavanje prava svojine na dalekovodima iz razloga što Uprava za nekretnine nije ustanovila katastar vodova, te se nijesu stekili uslovi za opis prava na nepokretnostima dalekovodima.

Ukupni prihodi CGES-a lani su iznosili 34,7 miliona eura, a od toga se na ostale finansijske prihode odnosi 1,835 miliona eura.

Ostali finansijski prihodi najvećim dijelom se odnose na naplaćene zatezne kamate u iznosu od 1,81 milion po osnovu naplaćenih potraživanja od EPCG koja su riješena sudskim putem u korist društva piše u izvještaju.

Osim države, veći akcionari u CGES-u su italijanska Terna i Elektromreža Srbije. Predsjednica odbora direktora od lani je Vesna Bracanović, dok je izvršni direktor Dragan Kujović. Oni su na tim pozicijama zamijenili Dragana Laketića i Ivana Bulatovića koji su dugi niz godina obavljali te funkcije.