Ukupna dugovanja građana Crne Gore prema bankama dostigla su iznos od 1,9 milijardi eura, što je oko 500 miliona više nego krajem 2020. godine, pokazuju podaci Centralne banke Crne Gore (CBCG).
Iz CBCG su za Portal RTCG kazali da krediti odobreni građanima čine 42,94 odsto ukupno odobrenih kredita u bankarskom sistemu.
„U odnosu na isti period prošle godine, kada su krediti iznosili 1,7 milijardi eura, zabilježen je rast od 279,9 miliona eura, odnosno 16,28 odsto“, saopštili su iz CBCG.
Statistika pokazuje da dugovanja građana prema bankama kontinuirano rastu od 2020. godine. Na kraju 2020. godine krediti su iznosili 1,4 milijarde eura, dok su na kraju 2021. porasli na 1,5 milijardi, krajem 2022. na 1,6 milijardi, a na kraju 2023. dostigli su 1,7 milijardi eura.
Iako dugovanja građana rastu, prošle godine zabilježen je pad kamatnih stopa. Prosječna ponderisana efektivna kamatna stopa na ukupne kredite na kraju novembra iznosila je 6,55 odsto, što je pad od 0,04 procentna poena u odnosu na decembar 2023.
Kamatne stope na novoodobrene kredite, koje bolje reflektuju trenutne trendove, takođe su pale. Prosječna efektivna stopa na novoodobrene kredite u novembru je iznosila 5,98 odsto, što je 0,53 procentna poena manje nego krajem 2023. godine.
Iz CBCG su podsjetili da su početkom drugog kvartala prošle godine pokrenuli inicijativu za smanjenje kamatnih stopa, koju su podržale sve banke u Crnoj Gori. Kao rezultat te inicijative, efektivne kamatne stope na novoodobrene kredite građanima smanjene su u prosjeku za 1,11 procentni poen, sa 8,75 na 7,64 odsto.
„Kamatne stope zavise od brojnih ekonomskih faktora, uključujući ponudu i potražnju za kapitalom, kreditni rejting zemlje, inflaciju, ekonomsku aktivnost, kao i rizik klijenta i projekta koji se finansira“, pojasnili su iz CBCG.
Iz CBCG su poručili da nemaju direktne instrumente za uticanje na kamatne stope, ali su izrazili očekivanje da će politike velikih centralnih banaka, poput Evropske centralne banke (ECB), u narednom periodu biti relaksirane. To bi moglo dovesti do dodatnog smanjenja kamatnih stopa.
„Geopolitički izazovi i međunarodne ekonomske politike značajno utiču na kretanje kamatnih stopa, ali vjerujemo da će u budućnosti doći do povoljnijih uslova za građane“, zaključili su iz CBCG.