Crnogorska Vlada ne smije da žuri već veoma oprezno da odradi program ekonomskog državljanstva u koji je krenula. Prije koncipiranja mora voditi dijalog sa Evropskom komisijom, Evropskom Centralnom bankom, Svjetskom bankom, IFC, konsultantima a možda čak i sa MMF, prenosi Antena M.
Sa svim relevantnim međunarodnim adresama ali i na unutrašnjem nivou kako bi izbjegla rizik koji sa sobom nosi davanje pasoša na osnovu ulaganja.Uz sve to Vlada mora izabrati kredibilnog partnera, kazao je u intervjuu za Pobjedu Bruno Lakuje, glavni izvršni direktor Međunarodne asocijacije Investment migrejšn konsil koja je protekle nedjelje organizovala konferenciju na ovu temu u Podgorici.
“Vlada mora nastaviti dijalog na političkom nivou sa opozicijom, parlamentarnim grupama i svim zainteresovanim stranama, advokatima, računovođama, i građanstvom o koncipiranju tog programa. Mislim da Vlada to već i radi. Makar je to utisak koji sam ja stekao boravkom u Crnoj Gori”, kaže Lakuje za Pobjedu.
To znači, dodao je, da bi Crna Gora trebalo da otvori četvoro očiju i uči na greškama drugih, da ih ne bi ponovila.
“Veoma je bitno da se u program ugradi najbolja praksa. Posrtoji puno loših primjera iz kojih Crna Gora može da nauči kako ne treba raditi. Jedan od njih je Mađarska koja je imala program obveznice za prebivalište, koji je zatvoren u februaru ove godine zbog korupcije, zloupotrebe fondova i drugih dokazanih loših radnji, koje su se događale u okviru tog programa. Drugi loš primjer je država Antigua u Karibima koja je imala program viznog oslobođenja sa Kanadom i izgubila ga. I Sent Kic je takođe izgubio vizno oslobođenje prije dvije godine”, dodao je on.