Elektroprivreda Crne Gore završila je treći kvartal sa neto dobitkom od 43,06 miliona eura, dok je u istom prošlogodišnjem periodu zabilježila gubitak od 15,62 miliona eura, prenosi agencija Mina.
Prema podacima iz izvještaja o poslovanju, koji je objavljen na sajtu Montenegroberze, poslovni prihodi preduzeća su na kraju septembra porasli 22,2 odsto na 225,03 miliona eura.
Poslovni rashodi EPCG pali su 10,4 odsto na 186,19 miliona eura.
U poslovnom izvještaju kompanije je objašnjeno da je razlika u poslovanju za devet mjeseci ove godine u odnosu na isti prošlogodišnji period, prije svega rezultat hidroloških ekstrema.
“Prvih devet mjeseci prošle godine je karakterisala izrazito loša hidrologija koja je prouzrokovala znatno manju ostvarenu proizvodnju velikih hidroelektrana od planiranog i prosjeka prethodnih godina”, rekli su iz EPCG.
Oni su dodali da je prvih devet mjeseci ove godine karakterisala izrazito povoljna hidrologija.
Kada su u pitanju prihodi, iz EPCG su rekli da je njihov rast u prvih devet mjeseci ove godine, od 22,2 odsto, rezultat povoljne hidrologije i veće proizvodnje električne energije iz velikih hidroelektrana, racionalizacije troškova kao i dobrog rukovođenja kupovinom i prodajom električne energije.
Ukupni prihodi su iznosili 225,03 miliona eura, od čega se na prihode od prodaje odnosilo 224,3 miliona eura.
Kada su u pitanju rizici u poslovanju, iz EPCG su rekli da je kompanija izložena riziku promjena cijena električne energije na domaćem i stranom tržištu, odnosno berzi.
Nova zakonska regulativa podrazumijeva da se od 1. januara prošle godine cijena električne energije za distributivne potrošače formira na osnovu tržišne cijene sa referentne berze, uz određena ograničenja.
“Uzimajući u obzir trenutnu cijenu električne energije na referentnoj berzi, koja je veća u odnosu na propisanu za ovu godinu, trenutno ne postoji rizik od umanjenja cijene za distributivne potrošače u narednoj godini”, poručili su iz EPCG.
Komentarišući preuzimanje Rudnika uglja Pljevlja sredinom ove godine, iz EPCG su kazali da je to podstaknuto dobrim primjerima iz zemalja okruženja kao i potrebom za zaokruživanjem proizvodnje električne energije u Termoelektrani (TE) Pljevlja.
“Na ovaj način se stiče mogućnost upravljanja i racionalizacije troškova uglja u okviru EPCG grupe, koje bi trebalo da dovede do smanjenja cijene koštanja proizvodnje električne energije u okviru TE Pljevlja”, dodaje se u izvještaju.
Ukupna aktiva preduzeća vrijedila je na kraju septembra 1,08 milijardi eura, što je 7,2 odsto manje nego u uporednom periodu.
Kratkoročna rezervisanja i obaveze preduzeća iznosile su 49,61 milion eura, a dugoročna 67,45 miliona eura. Odložene poreske obaveze iznose 31,15 miliona eura, a neraspoređena dobit 43,07 miliona eura.
Kompanija na kraju septembra nije imala akumulirani gubitak, dok je na kraju trećeg kvartala prošle godine on iznosio 948,13 hiljada eura.
Akcionari EPCG su 28. marta usvojili odluku o pokretanju postupka dobrovoljne javne ponude za preuzimanje Rudnika uglja iz Pljevalja, bez izjašnjavanja predstavnika države i kompanije A2A.
Radilo se o oko 5,6 miliona akcija Rudnika uglja, čiju je fer tržišnu vrijednost, revizorska kuća Deloitte, konsultant za taj postupak, procijenila na 6,4 eura po akciji, što je ukupno oko 33 miliona eura.
Pojedinačno najviše novca – oko 12,8 miliona euraprihodovala je italijanska kompanija A2A, zatim država 10,08 miliona eura, a potom Aco Đukanović oko 3,84 miliona eura.
Država je vlasnik 70,16 odsto akcija EPCG, italijanska A2A 18,65 odsto, a EPCG oko deset odsto.