Fabrika „Gumig“ u Beranama

Fabrika za protektiranje guma „Gumig“, nekadašnji simbol uspješne industrije u Beranama, danas predstavlja još jedan spomenik urušene privrede ovog kraja.

Uprkos višegodišnjim obećanjima o revitalizaciji, ovaj kolektiv, koji je do 2003. godine zapošljavao dvadesetak radnika i bio prepoznat po zavidnoj poslovnoj reputaciji, nikada nije obnovio rad.
Privatizacija fabrike, sprovedena od strane firmi Euro-turist i Monteadrija, u početku je ulivala nadu. Objavljeno je da je „Gumig“ kupio slovenački investitor Damjan Hosta, koji je najavio modernizaciju pogona i jačanje proizvodnje. Međutim, nakon preuzimanja, fabrika nikada nije oživjela, a problemi su se nastavili kada je vlasništvo prešlo na Vesnu Đukić, za koju radnici tvrde da su je vidjeli samo jednom.
Godine 2007. fabrika je otišla u stečaj zbog neizmirenih obaveza prema povjeriocima, a radnici su upućeni na biro rada.
Neispunjena obećanja i propast imovine
– Nakon privatizacije obećavano nam je da će fabrika procvjetati, ali sve što je učinjeno bilo je s ciljem njenog uništenja. Danas su od nje ostale samo ruševine, kao spomenik ugašenoj beranskoj privredi. Mnogi od naših kolega, poniženi i prevareni, nisu dočekali pravdu – kazali su bivši radnici.
Imovina fabrike, koja je uključivala halu, kotlarnicu, portirnicu, trafostanicu i plac od 8.422 kvadratna metra, prodata je putem javnog nadmetanja 2017. godine firmi „Gradina“ iz Rožaja za svega 128.378 eura, iako je početna cijena na prvoj licitaciji iznosila gotovo milion eura. Ni novi vlasnik nije preduzeo nikakve korake da oživi proizvodnju.
Bivši radnici tvrde da su pokušavali da kontaktiraju vlasnike kako bi inicirali obnovu proizvodnje, ali bez uspjeha.
– Od dobijenog novca nama su isplaćeni simbolični iznosi, dok su naši stvarni zahtjevi za neisplaćene plate i druga potraživanja ostali nerešeni. Uz to, objekat je pretrpio veliku poharu, a vrijedna oprema završila je kod otkupljivača starog gvožđa – dodaju radnici.
Fabrika „Gumig“ danas stoji kao simbol urušene industrije Berana i neuspešnih privatizacija, koje su umjesto prosperiteta donijele propadanje i razočaranje. Radnici, koji su nekada bili srce ove proizvodnje, i dalje se nadaju da će neko prepoznati potencijal i pružiti priliku za novi početak.
Iyvor> eSpona