Specifikovani robot Evropske svemirske agencije analizirao je hemijski sastav komete 67P/Churyumov-Gerasimenko, čiji sastav je utvrdio da je miris kometa najsličniji pokvarenim jajima.
Glavni sastojci su bili vodena para bez mirisa, ugljični dioksid i ugljični monoksid. Ali bilo je i tragova posebno oštrih (i toksičnih) supstanci kao što su amonijak (koji miriše na urin), sumpor-dioksid (zapaljene šibice), cijanovodik (bademi) i sumporovodik (pokvarena jaja).
Godine 2016. dr Colin Snodgrass, istraživač na Otvorenom univerzitetu u Velikoj Britaniji, naručio je The Aroma Company da rekreira neugodan miris koji će biti impregniran u promotivnim razglednicama.
“Kada biste mogli da pomirišete kometu, verovatno biste poželeli da to nikada niste učinili”, naveo je tim naučnika na sajtu Evrospke svemirske agencije (ESA). Pomenuti instrument – Rozina-DFMS je spektometar masa koji analizira potpis gasa koji “koma”, tj. glava komete, ispušta tokom svog približavanja Suncu.
“Parfem 67P/C-G je prilično prodoran, miriše na pokvarena jaja (vodonik-sulfid) i konjušnicu (amonijak) i širi zadah koji bukvalno štipa za oči (formaldehid)”, kazala je Katrin Altveg, naučnica zadužena za Rozinu. “Sve to pomešano sa blagom aromom gorkih badema (vodonik-cijanid), daškom alkohola (metanol), mirisom nalik sirćetu (sumor-dioksid) i daškom slatkaste arome (ugljen disulfid) i imate ‘eau de comete'”, dododala je ona.
Detektovanje, u ovom stadijumu, tako velikog broja različitih molekula iznenadilo je naučnike ESA koji su očekivali da će kometa, kada njena ledena površina počne polagano da se zagreva, ispuštati samo najnestabilnije molekule – ugljen dioksid i ugljen monoksid.