Skadarsko jezero

Nedavni požari napravili su pustoš i nemjerljive posljedice po biljni i životinjski svijet ovog zaštićenog prostora na području Nacionalnog parka Skadarsko jezero, a za oporavak će biti potrebno mnogo godina, možda čak i decenija – kazali su Pobjedi iz nevladine organizacije Centar za proučavanje ptica.

Požar je, direktno uticao na sve djelove ekosistema Skadarskog jezera, ističu oni.
– Tek ćemo u narednom periodu znati obim nastale štete. Svakako, opožarenom području će biti potrebne godine, pa čak i decenije za oporavak, a do tada tlo će biti podložno eroziji, poplavama, kao i širenju invazivnih vrsta – kazala je Pobjedi projekt koordinatorka CZIP-a Marija Stanišić.
Od životinjskih vrsta, objašnjava ona, požarom su najviše pogođeni vodozemci, gmizavci i sisari, dok kada je riječ o pticama, požari predstavljaju indirektnu opasnost.
– Sezona gniježđenja je završena tako da su ptice već napustile tršćake koji su većinom izgorjeli u požaru. Međutim, za sve njih najveći problem predstavlja gubitak staništa – ističe Stanišić.
Što se biljnih vrsta tiče, tršćaci, koji su izgorjeli predstavljaju, naglašava ona, jedne od najvažnijih mehanizama za zadržavanje vode kod poplava. Ma koliko bili daleko od kuća i okruženi vodom, kako je rekla, predstavljaju prevenciju teških posljedica od poplava.
– Osim tršćaka, u požarima su gorjele i plavne livade na kojima se nalaze mnoge zaštićene biljne vrste kao što je skadarski hrast – kaže Stanišić.
Kategorična je da se mora djelovati strateški – pravovremenim planiranjem i sprovođenjem preventivnih mjera, dobrim upravljanjem područjima, kao i neizostavnom primjenom kaznene politike.
– Posljedice po prirodu i šteta koja je nastala nas već sada opominju da trebamo brzu i efikasnu reakciju svih aktera kako bi se problem riješio – tvrdi Stanišić.
Objašnjava da je područje Nacionalnog parka Skadarsko jezero pod posebnim režimom zaštite i da se mora strogo voditi računa o aktivnostima koje se preduzimaju, a koje mogu uticati na promjenu prirodnih procesa u ekosistemu.
– Nije nam poznato da su se u Crnoj Gori praktikovale mjere obnavljanja opožarenih močvarnih područja, dok se na primjer oporavak šumskih ekosistema od požara potpomaže pošumljavanjem. Sada je najbitnije uraditi detaljnu analizu posljedica po ekosistem Skadarskog jezera kako bi imali približniju sliku o tome koliko dugo će biti potrebno da se on obnovi – zaključuje Stanišić.
Požar na lokalitetu Skadarskog jezera i Virpazara zajedničkom akcijom Službe zaštite i spašavanja Bar, Direktorata za vanredne situacije i nadzornika Službe zaštite NP Skadarsko jezero ugašen je u utorak.
Požar je počeo u noći između četvrtka i petka, i usljed jakog vjetra trajao je sve do utorka ujutru kada je ugašen.
Izvor: Pobjeda