Grožđe je naziv za plod biljaka iz roda vinove loze, kojim se često naziva i 12 osnovnih i najpoznatijih vrsta vinove loze, od kojih se pravi većina svjetskih vina. Grožđe je tip voća koji raste u grupama od 15 do 300, i može da bude crveno, crno, tamno plavo, žuto, zeleno, narandžasto i ružičasto.

Drevni narodi su grožđe koristili kao eliksir mladosti. Pretpostavlja se da je prvo grožđe raslo oko obala Crnog mora šireći se ka jugu, još prije osam hiljada godina. Vjeruje se da su prva vina nastajala nekontrolisano na visokim temperaturama, gde je brzo dolazilo do vrenja soka grožđa.

Ova pića najčešće su razređivana sa vodom i mješana sa začinskim biljem, medom i sirom. Sve do sredine 19. vijeka svaki iscjeđen sok od grožđa odmah je pretvaran u vino. Tek otkrićem pasterizacije uspjeli su da dobiju nefermentisani sok kao posebno piće.

Bijelo grožđe sadrži (u 100 grama) 84 g vode, 0,6 g proteina, 0,1 g masti 15,5 g ugljenih hidrata, mineralne materije (2 mg natrijuma, 27 mg kalijuma, 0,4 mg gvožđa) i 0,03 mg vitamina B1.

U 100 grama crnog grožđe ima 0,5 g proteina, 13,5 g ugljenih hidrata i 0,1 g masti.

Grožđe je bogato šećerom u vidu voćnog i grožđanog šećera (glikoza i fruktoza).

Suvo bijelo grožđe sadrži 21 g vode, 1,6 g proteina, 0 g masti, 66,2 g ugljenih hidrata, mineralne materije (52 mg natrijuma, 61 mg kalijuma, 42 mg magnezijuma, 1,5 mg gvožđa) i 0,10 mg vitamina B1.

Grožđe predstavlja odličnu hranu za starije osobe, iscrpljene i posle operativnih zahvata. Svjež sok od grožđa odlično osvježava, a crno vino smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti.

Glikoza i fruktoza bez ikakvih transformacija idu direktno u krv i ćelije ih koriste kao gorivni materijal. Najviše ovog šećera koriste ćelije mozga i crijeva.

Ako se grožđe uzima prije jela otvara apetit, olakšava varenje i stimuliše rad crijeva. Stimulativno djeluje na rad moždanih ćelija i srčanog mišića. Kisjeline i njihove soli regulišu baznu reakciju krvi, utičući na radnu sposobnost i vitalnost organizma.

Mineralne materije učestvuju u izgradnji kostiju, krvi i nervnog sistema. Antocijan i tanin imaju purgativno djelovanje, olakšavaju cirkulaciju, antivirusni su i baktericidni. Djeluje na zapaljenske procese bubrega, sluzokože debelog crijeva, otklanja anemiju.

Ista ljekovita svojstva se pripisuju soku od grožđa i vinu.

Kontraindikacije: ne preporučuje se dijabetičarima jer šećer neposredno i brzo prelazi u krv.