Ministar zdravlja Kenan Hrapović, odgovorio je doktorki Vanji Popović, ističući da odluka da Klinički centar Crne Gore KCCG ubuduće neće plaćati dežurstva, prekovremeni i dopunski rad specijalizantima koji su u tu ustanovu došli na obuku iz drugih zdravstvenih ustanova, nije odluka njegovog resora, već to piše u zakonu, piše portal CDM.
“Istini za volju, to je mogao uraditi i bilo koji pravnik KCCG. Međutim, cijenili smo važnim da KCCG želi da na pravnim osnovama uredi dopunski rad ljekara koji dio svog specijalističkog staža obavljaju u KC, a specijaliziraju za druge crnogorske zdravstvene ustanove”, kazao je Hrapović.
Onda se, dodaje on, dolazi do suštine problema-ljekar koji se nalazi na specijalizaciji se ne može angažovati u dopunskom radu za specijalističku oblast za koju se edukuje, zato što za vrijeme trajanja specijalizacije specijalizant ne može da obavlja samostalni rad za specijalističku oblast za koju se edukuje.
“Da budemo jasniji, Vaš kolega koji je tokom noći samostalno obavio 78 pregleda na to nije imao pravo. U više navrata je KC ukazivano na ovaj problem, posebno nakon analize više od 800 izvještaja o obavljenim pregledima u UC KCCG, obavljenih za prvih 15 dana decembra 2017. godine, gdje je samo 10 odsto obavljenih specijalističkih pregleda imalo potpis specijalista, a 90 odsto pacijenata su pregledali specijalizanti, davali preporuke za dijagnostiku, terapiju, kontrole”, objasnio je Hrapović.
Podsjeća da su reagovali i inspekcijski organi i zabranjivali rad specijalizanata u Urgentnom centru.
“Reaguju svakodnevno i kolege specijalisti iz drugih zdravstvenih ustanova koji pacijente upućuju u UC nadajući se konsultativnim pregledima specijalista i užih specijalista, a tamo ih dočekuju specijalizanti. Zato pozdravljam odluku novog menadžmenta da ovu slabu tačku KC učini snažnijom, krećući od formalnog definisanja angažovanja specijalizanata u dopunskom radu, a suštinski štiteći njihov pravni status u toku edukacije. I ono što je važnije od toga: pacijentima se daje mogućnost dobijanja bezbjedne zdravstvene zaštite visokog nivoa koju će im pružati ljekari sa okončanom edukacijom i specijalističkim diplomama”, ističe Hrapović.
Podsjeća da se ugovorom o specijalizaciji između zdravstvene ustanove i specijalizanta, zdravstvena ustanova obavezuje da specijalizantu obezbijedi zaradu u visini koeficijenta određenog za radno mjesto doktora medicine za vrijeme trajanja specijalizacije, kao i druga prava, koja mu pripadaju po osnovu radnog odnosa.
“Zdravstvena ustanova snosi sve troškove u vezi sa specijalizacijom, naknadu zarade i naknadu na ime odvojenog života od porodice, kao i troškove polaganja specijalistikog ispita. Da li je u prethodnom periodu bilo odstupanja od Zakonom utvrđenih normi, utvrdiće Fond za zdravstveno osiguranje”, poručuje on.
Foto: portal CDM